PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis NN 2/1994

• 9. ostala prava. Na pitanja u svezi s pravima iz prethodnog stavka, te s postupkom njihova ostvarivanja. koja nisu uredena ovim ili drugim posebnim zakonom, primjenjuju se opći propisi koji reguliraju odnosna prava.


Propis NN 2/1994

• Prava prema ovom Zakonu ostvaruju državljani Republike Hrvatske, a strani državljani samo ako ih ne ostvaruju od države, čiji su državljani ili od države, na čijem području imaju prebivalište.


Propis NN 2/1994

• Hrvatski branitelj iz domovinskog rata jest pripadnik oružanih snaga Republike Hrvatske, pripadnik Ministarstva unutarnjih poslova te dragovoljac, koji je organizirano sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, u vremenu od 30. svibnja 1990. (U daljnjem tekstu: hrvatski branitelj). Pod sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, u smislu stavka 1. ovoga članka, podrazumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj svezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak, i slično". Svojstvo hrvatskog branitelja iz stavka 1. ovoga članka dokazuje se uvjerenjem Ministarstva obrane, odnosno Ministarstva unutarnjih poslova. Hrvatski branitelj - ratni vojni invalid domovinskog rata jest hrvatski branitelj iz stavka 1. ovoga članka, kome je utvrđeno svojstvo ratnog vojnog invalida prema propisima o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata (u daljnjem tekstu: HRVI domovinskog rata).


Propis NN 2/1994

• Pripadnik pričuvnog sastava oružanih snaga, pripadnik Ministarstva unutarnjih poslova, te dragovoljac domovinskog rata. čiji je trajni gubitak sposobnosti za rad (opća nesposobnost za rad" u izravnoj svezi s okolnostima iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona, stječe pravo na invalidsku mirovinu prema propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju vojnih osiguranika. Ako je opća nesposobnost za rad djelomice prouzročena djelovanjem u okolnostima iz članka 2. stavka 2., a djelomice, naknadno, povredom ili bolešću izvan tih okolnosti, mirovina se odreduje razmjerno utjecaju pojedinih uzroka na invalidnost.


Propis NN 2/1994
• Članovi obitelji hrvatskog branitelja poginulog u okolnostima iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona, ili čija je smrt prouzročena ranjavanjem, povredom ili bolešću zadobivenom u domovinskom ratu, stječu pravo na obiteljsku mirovinu prema propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju vojnih osiguranika. To pravo stječu bez obzira da li ih je hrvatski branitelj uzdržavao do svoje smrti. Ako obiteljska mirovina pripada samo supružniku i/ili djetetu hrvatskog branitelja, obiteljska mirovina iznosi 100% od osnovice.

Propis NN 2/1994
• Udovica ili majka hrvatskog branitelja iz članka 4. stavka 1. ovoga Zakona stječe pravo na obiteljsku mirovinu kada navrši 40 godina života. Udovac, odnosno otac isto pravo stječe s navršenih 50 godina života. Osobe iz prethodnog stavka pravo na mirovinu stječu neovisno o godinama starosti. ako jesu, ili naknadno postanu trajno nesposobne za rad. Odredbe ovoga članka odgovarajuće se primjenjuju i na maćehu, očuha i usvojitelje hrvatskog branitelja.

Propis NN 2/1994 • Hrvatski branitelj ima sva prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja kao i osiguranici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Propis NN 2/1994 • Hrvatskom branitelju svojstvo osiguranika iz zdravstvenog osiguranja utvrđuje se na temelju prijave Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje i uvjerenja iz članka 2. stavka 3. ovoga Zakona.
Propis NN 2/1994 • Hrvatski branitelj, kome je rana, odnosno bolest, neposredna posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu, ima pravo na potpunu medicinsku rehabilitaciju, pravo na sva potrebita pomagala, proteze, lijekove i liječenje bez nadoknade (participacije", te pravo prioritetnog korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu. Do završetka liječenja, odnosno medicinske rehabilitacije, hrvatski branitelj ima pravo na nadoknadu plaće u visini plaće koju bi ostvario da je u postrojbi. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje dužan je osigurati hrvatskom branitelju ortopedsko pomagalo najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema zahtjeva nadležne zdravstvene ustanove. koja je utvrdila vrstu potrebitoga ortopedskog pomagala nakon završenog liječenja.
Propis NN 2/1994 • Po završetku liječenja, hrvatski branitelj je dužan odazvati se pozivu nadležnog tijela mirovinskog i invalidskog osiguranja i pristupiti ocjeni radne sposobnosti. Ako se ne odazove pozivu iz prethodnog stavka, hrvatskom branitelju prestaje pravo na nadoknadu plaće, osim ako je bio spriječen razlozima koji su izvan njegove volje. Na zahtjev hrvatskog branitelja iz stavka 2. ovoga članka nadležno tijelo iz stavka 1. ovoga članka dužno je, u roku od mjesec dana od primitka zahtjeva, ocijeniti njegovu sposobnost za rad. Ako se ustanovi invalidnost, hrvatski branitelj ponovno stječe pravo na nadoknadu plaće ili na invalidsku mirovinu.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 2/1994 • Hrvatski branitelj, kod kojeg postoji preostala sposobnost za rad kao posljedica ranjavanja, povrede ili bolesti zadobivenih u okolnostima iz članka 4. stavka 2. ovoga Zakona. ima pravo na profesionalnu rehabilitaciju, uključujući osposobljavanje za obavljanje poslova za koje se traži stručna sprema viša od njegove, bez obzira da li mu je nakon profesionalne rehabilitacije osigurano zaposlenje. Od dana stjecanja prava na profesionalnu rehabilitaciju do upućivanja na istu, kao i za vrijeme njezinog trajanja, hrvatski branitelj ima pravo na nadoknadu plaće u visini plaće koju bi ostvarivao da je u postrojbi.
Propis NN 2/1994 • Pravo iz prethodnog stavka hrvatski branitelj ostvaruje i nakon završene profesionalne i medicinske rehabilitacije do zaposlenja na odgovarajućem radnom mjestu.
Propis NN 2/1994 • Nadležni fond mirovinskog i invalidskog osiguranja radnika dužan je uputiti hrvatskog branitelja na profesionalnu rehabilitaciju najkasnije u roku od 30 dana od dana stjecanja prava na profesionalnu rehabilitaciju.
Propis NN 2/1994 • Poduzeće, ustanova i druga pravna osoba, te fizižka osoba koja obavlja privrednu ili neprivrednu djelatnost (u daljnjem tekstu: poslodavac" dužni su primiti na profesionalnu rehabilitaciju hrvatskog branitelja, kojega uputi nadležna državna ustanova mirovinskog i invalidskog osiguranja.
Propis NN 2/1994 • Hrvatski branitelj iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona ima pravo. nakon premještaja, odnosno zaposlenja na drugom radnom mjestu, na nadoknadu plaće zbog manje plaće na drugom radnom mjestu. i to u iznosu razlike do visine invalidske mirovine koja bi mu pripadala po članku 3. ovoga Zakona. Visinu nadoknade iz prethodnog stavka utvrđuje i isplaćuje nadležni fond mkrovinskog i invalidskog osiguranja radnika.
Propis NN 2/1994 • Za djecu poginuloga, zatočenog ili nestaloga hrvatskog branitelja i djecu HRVI domovinskog rata pripada doplatak u najvišoj predviđenoj svoti.
Propis NN 2/1994 • Nezaposleni hrvatski branitelj stječe, po osnovi sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, pravo na novčanu nadoknadu zbog nezaposlenosti. ako se u roku od tri mjeseca nakon demobilizacije prijavi Zavodu za zapošljavanje i pripada mu u trajanju od:
Propis NN 2/1994 • U broj dana iz prethodnog stavka ne uračunavaju se nedjelje. Novčana se nadoknada iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje u visini prosječno isplaćene novčane nadoknade u područnoj jedinici Zavoda za zapošljavanje u prethodnom mjesecu. uvećane za 20%. Pravo iz stavka 1. ovoga članka može, po svom izboru, ostvariti i hrvatski branitelj koji nakon demobilizacije pravo na novčanu nadoknadu zbog nezaposlenosti ostvaruje po drugoj osnovi, ali samo za razliku u trajanju primanja nadoknade.
Propis NN 2/1994 • Poslodavac s 30 ili više zaposlenih dužan je zaposliti najmanje 3% HRVI domovinskog rata, odnosno drugih osoba iz stavka 4. ovoga članka, u odnosu na ukupni broj zaposlenih.
Propis NN 2/1994 • U roku od 2 mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona. odnosno od dana kada se ostvare uvjeti iz prethodnog stavka, poslodavac je dužan, u pisanom obliku obavijestiti Ministarstvo obrane i područne službe mirovinskog i invalidskog osiguranja i zapošljavanja (u daljnjem tekstu: nositelji skrbi" o mjestu i naravi rada, te uvjetima za obavljanje poslova koje nudi za zapošljavanje, u smislu stavka 1. ovoga članka.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 114/00, Broj 79/06, Broj 34/07, Broj 75/93, Broj 70/05, Broj 91/09


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled