PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 16/1995 • C. Kratki opis investicijskog projekta, troškovnik s popisom obavljača, plan prihoda i rashoda i ostale neophodne ekonomske pokazatelje. Kod građevinskih projekata ovjerenu presliku građevinske dozvole, ako je zakonom predviđena.
NN 16/1995 • D. Predočenje bilance i računa dobitka i gubitka za 3 godine koje prethode godini u kojoj se traži podrška, zajedno s popisom izvršenih ulaganja. Kod djelatnosti koje nemaju obvezu vođenja poslovnih knjiga potrebno je predočiti potvrde o imovinskom stanju Ako trgovačko društvo, trgovac pojedinac, odnosno obrt postoji manje od 3 godine, potrebno je predočiti podatke od vremena njihovog osnivanja. U slučaju da mali poduzetnici iz opravdanih razloga nemaju određeni dokument, mogu priložiti i druge odgovarajuće dokumente iz kojih je vidljivo financijsko poslovanje. Uz navedeno, potrebno je predočiti i sažetak financijske analize odnosno ekonomskih pokazatelja koji su bili temelj donošenja odluke o odobravanju kredita. U slučajevima kada se zahtjev za izdavanje garancije ili dodjeljivanje potpore djelomično ili u potpunosti odbija, HGA je dužna pismeno obavijestiti podnositelja o svojoj odluci. Ne postoji pravna osnova prema kojoj bi se nekome morala odobriti podrška.
NN 16/1995 • 6. INSTRUMENTI OSIGURANJA POVRATA I NAČIN KORIŠTENJA KREDITA
NN 16/1995 • Za obveze iz kredita odgovornost mora preuzeti i poduzetnik cjelokupnom svojom imovinom. Za svaki kredit banke i štedionice moraju obvezno ponuditi HGA sljedeće instrumente i načine osiguranja:
NN 16/1995 • 1. Hipoteku na sve nekretnine u vlasništvu korisnika kredita (uključujući i nekretnine u privatnom vlasništvu vlasnika trgovačkog društva) i/ili zalog vrijednosnih papira i pokretnina. Vrijednost zaloga mora iznositi najmanje 30% od ukupne vrijednosti odobrenih kreditnih sredstava, s time da je banka ili štedionica obvezna instrumentima osiguranja plaćanja osigurati najviši mogući iznos kredita u odnosu na imovinu poduzetnika. U slučaju da banka ili štedionica provjerom utvrdi da korisnik kredita nema dovoljan iznos hipoteke može se ponuditi i hipoteka nad nekretninama i/ili zalog vrijednosnih papira i pokretnina u vlasništvu druge pravne i/ili fizičke osobe.
NN 16/1995 • 2. Predračune i fakture za robu i usluge, za koje je odobren kredit, banka odnosno štedionica mora izravno doznačiti dobavljačima, a gotovinska isplata kredita moguća je najviše u iznosu od 10% od ukupno odobrenog iznosa kredita. Veća gotovinska isplata m
NN 16/1995 • 3. Hipoteku na materijalnu imovinu nabavljenu iz kredita, pri čemu ista mora biti osigurana kod osiguravajućeg društva.
NN 16/1995 • 4. Najmanje tri jamca. Za osiguranje povrata kredita u načelu obvezno jamstvo trebaju preuzeti bračni drug korisnika kredita, a kod društava s više vlasnika sve osobe koje imaju udjel u vlasništvu veći od 10%. Samo u posebno obrazloženim i opravdanim sluč Ostali instrumenti koje banke odnosno štedionice mogu po svom nahođenju tražiti od korisnika kredita su:
NN 16/1995 • - vinkuliranje police o životnom osiguranju vlasnika trgovačkog društva, trgovca pojedinca odnosno obrtnika u korist banke ili štedionice, i
NN 16/1995 • Banka ili štedionica je obvezna kontrolirati namjensko trošenje kredita i o svim bitnim saznanjima odmah izvijestiti HGA. HGA ima pravo uvida u svu dokumentaciju banke ili štedionice, koja se odnosi na kredit. kao i uvid u poslovnu dokumentaciju malog poduzetnika u njihovim poslovnim prostorijama.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 16/1995 • Odnosi HGA s bankama ili štedionicama definiraju se Ugovorom o međusobnim obvezama HGA s davateljem kredita.
NN 16/1995 • U duhu i prema slovu Konvencije br. 87 o slobodi i zaštiti slobode udruživanja, Konvencije br. 98 o pravu na organiziranje i kolektivno pregovaranje, Konvencije br.135 o radničkim predstavnicima kojih je Republika Hrvatska strankom, Vlada Republike Hrvats
NN 16/1995 • Potpisnici ovog Ugovora suglasni su da je predmet ovog Ugovora nacionalni konsenzus socijalnih partnera o slijedećem - o načelima promicanja kolektivnog pregovaranja i poticanja tarifne autonomije - o temeljnim načelima suradnje socijalnih partnera na području zapošljavanja, radnih odnosa i socijalnog osiguranja - o lemeljnim načelima za rješavanje sporova između socijalnih partnera - o temeljnim načelima za ostvarivanje prava na štrajk.
NN 16/1995 • Odredbe Osnovnog nacionalnog ugovora (u daljnjem tekstu: Ugovor) obvezuju njegove potpisnike, asocijacije i članice za čije zastupanje u kolektivnom pregovaranju su ovlašteni i ima sve učinke kolektivnog ugovora. Ovim Ugovorom strane potpisnice izražavaju svoju suglasnost da se odnosi na tržištu rada rješavaju zaključivanjem kolektivnih ugovora djelatnosti odnosno grana.
NN 16/1995 • II. SLOBODA UDRUŽIVANJA I DJELOVANJA RADIVIKA I POSLODAVACA
NN 16/1995 • Potpisnici Ugovora zauzimaju se za ostvarivanje potpune slobode prava udruživanja temeljem koje poslodavci i zaposleni imaju pravo bez bilo kakove razlike, po svojern slobodnom izboru, utemeljiti svoje udruge te se u njih dobrovoljno učlaniti uz uvjete ko Potpisnici Ugovora zauzimaju se za poštivanje potpune slobode kolektivnog pregovaranja, te dužnosti pregovaranja u dobroj vjeri i promicanja slobode kolektivnog pregovaranja na svim razinama između poslodavaca i njihovih udruga s jedne strane i udruga za
NN 16/1995 • Povredom prava na organiziranje smatrat će se pogodovanje od strane poslodavca jednom sindikatu ili njegov pritisak na zaposlene da se učlane u određeni sindikat ili iščlane iz sindikata. Povredom prava na organiziranje smatrat će se i miješanje jedne udruge u organiziranje i djelovanje druge udruge.
NN 16/1995 • Poslodavac je obvezan sindikalnom predstavniku odnosno povjereniku omogućiti pristup radnim mjestima i podacima potrebnim za obnašanje njegove dužnosti, te mu omogućiti uvid u podatke i isprave u svezi s ostvarivanjem i zaštitom prava posloprimaca (radnik Poslodavac je obvezan omogućiti sindikalnom predstavniku odnosno povjereniku uvid u dokumentaciju o uplati doprinosa za mirovinsko-invalidsko i zdravstveno osiguranje Sindikalnom predstavniku odnosno povjereniku dostavljaju se pozivi s materijalima za sje
NN 16/1995 • Nadležni organ odnosno poslodavac dužan je primiti i saslušati sindikalnog predstavnika odnosno povjerenika i dati mu informacije koje se odnose na ekonomski i socijalni položaj zaposlenih.
NN 16/1995 • Poslodavac je obvezan sindikalnom povjereniku i povjereništvu omogućiti da se sindikalne aktivnosti obavljaju u vremenu i opsegu koje ovise od veličine i načina organiziranja poduzeća i broja zaposlenih sukladno odredbama zakona i kolektivnog ugovora odno
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 37/98, Broj 23/92,
Broj 38/08, Broj 43/08,
Broj 66/01, Broj 25/08
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE