PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2003-07-120-1663 NN 120/2003

• C5.2.Ustrojiti lov po uzoru na organizirani turizam IMTFMPŠ, HTZ, HLS


Stranica NN 120/2003

• C5.3.Izrada katastra vrijednosti lovišta prema kriterijima kvalitete infrastrukture za lovni turizamIIMPŠ, MTZII, HLS, HTZ


Stranica NN 120/2003

• C5.4. Promicanje osnivanja uzgojnih farmi za sitnu i krupnu divljačIIMPŠHLS, MOMPS, ŽUG


Stranica NN 120/2003

• C6: Koristiti ostale proizvode šuma i šumskog zemljišta u skladu s načelima potrajnog (održivog) gospodarenja šumama


Internet NN 120/2003
• C6.3. Promicanje ekonomskog korištenja dodane vrijednosti za nedrvne proizvode šuma i šumskog zemljištaIMPŠ, MG MOMSP, LUS, ŽUG

Internet stranice NN 120/2003
• C6.4. Procjena i vrednovanje potencijala za razvoj urbanog šumarstvaIIMPŠZII, ŠF, ŠIJ, ŠU

Internet stranice NN 120/2003 • Sektor drvne industrije obilježava veliki broj malih poduzeća i mali broj velikih proizvođača. U 2001. godini postojalo je 530 pilana, od kojih je samo njih 96 imalo više od 24 zaposlena. Stanje u industriji namještaja slično je sa samo 48 od 234 poduzeća koje imaju više od 24 zaposlena, a deset vodećih poduzeća ostvaruje 83% prihoda sektora.
Internet stranice NN 120/2003 • Industrijska prerada drva u Republici Hrvatskoj u zadnjih desetak godina bilježi negativne gospodarske trendove, što se očituje u smanjivanju proizvodnje, ukupnog prihoda, izvoza, broja radnika, te povećanjem gubitaka.
Internet stranice NN 120/2003 • Međutim, industrijska prerada drva raspolaže s dobrom infrastrukturom, sirovinskom osnovom, radnom snagom i tradicijom plasmana na određena tržišta, te dostignutim nivoom privatizacije (gotovo sve tvrtke su privatizirane), što čini vrlo dobru osnovu za procjenu perspektive razvitka, ali su nedovoljni za početak novog razvojnog ciklusa ove industrijske grane.
Internet stranice NN 120/2003 • Tehnologija zaostaje za tehnologijama drugih europskih država, naročito u pilanama i sektoru proizvodnje namještaja. Postoje tri poduzeća za proizvodnju celuloze i papira koja proizvode mehaničku celulozu, papir, karton, rebraste ljepenke, itd., i jedno poduzeće koje proizvodi ivericu za domaće tržište.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 120/2003 • Hrvatske šume d.o.o., Zagreb su vodeći dobavljač oblovine za drvnu industriju u Republici Hrvatskoj, jer dobavljaju preko 94% iskorištene oblovine. Ta će se situacija nastaviti i dalje zbog opsega, kakvoće i rascjepkanosti opskrbe iz privatnih šuma.
Informacije NN 120/2003 • Ukupan kapacitet pilanske industrije se procjenjuje na 6.3 milijuna m3 trupaca na osnovi jedne 8-satne radne smjene, što se temelji na istraživanju Croatiadrva. Iako to mogu biti precijenjeni podaci, to je još uvijek tri puta više od dozvoljene godišnje sječe u našim šumama.
Poslovne stranice NN 120/2003 • Industrija i izvoz se tradicionalno oslanjaju na Europu, naročito na tržište Italije. Sirovina i proizvodi koji se izvoze u Italiju se dalje prerađuju i izvoze na druga europska tržišta.
Pregledi NN 120/2003 • Osnovni način na koji pilanska industrija nabavlja oblovinu je putem godišnjih i petogodišnjih ugovora. Na javne dražbe otpada samo 10% ukupne oblovine prodane pilanama. Korištenje dobave sirovine putem ugovora značajno je poraslo od 1996. godine.
Besplatno NN 120/2003 • Cijene drvnih sortimenata se revidiraju uz prethodnu suglasnost Ministarstva gospodarstva. Cijene su ostale nepromijenjene u zadnjih pet godina i na njih nisu utjecala kretanja na tržištu.
Glasnik NN 120/2003 • Industriju obilježava jednostavan početak poslovanja, s obzirom na povoljnu nabavu rabljenih strojeva od zemalja kao što je Italija. Uz to, industrija je rascjepkana, što sprječava razvoj konkurentnih prednosti na tržištima.
Propis NN 120/2003 • Dodirnu točku Hrvatskih šuma d.o.o., Zagreb i industrije obilježava nizak protok tržišnih informacija. Primjer za ovaj nizak protok razmjene informacija je podatak da pilane nemaju detaljan godišnji plan proizvodnje s obzirom na vrste i sortimente. Planirati unaprijed u takvom je okruženju teško, ako ne i nemoguće.
Propis NN 120/2003 • Ovako centralizirani pristup, u kojem cijene drva određuje Ministarstvo gospodarstva bez obzira na kretanja na tržištu ili ponudu/potražnju, ima značajan utjecaj na konkurentnost i uspješnost industrije i na sposobnost Hrvatskih šuma d.o.o., Zagreb da uskladi ponudu s potražnjom. U budućnosti će biti važno uspostaviti jasne i očite tržišne odnose u prodaji oblovine među svim partnerima od Hrvatskih šuma d.o.o., Zagreb do krajnjih korisnika sirovine.
Propis NN 120/2003 • Sadašnja situacija u kojoj se hrvatski izvozni poluproizvodi u Europi dalje dorađuju i ponovno izvoze na treća tržišta, s višom dodanom vrijednošću, ne koristi mogući potencijal za veći udjel sektora u nacionalnom gospodarstvu. Domaća drvna industrija ima mogućnosti razvijati izravne trgovačke veze s tim tržištima. Certifikacija šuma i drvoprerađivačkog lanca je korisno sredstvo u tom procesu.
Propis NN 120/2003 • Republika Hrvatska je marginalni dobavljač na međunarodnom tržištu i njezini proizvodi i zalihe su relativno nepoznati među kupcima, osim nekoliko izuzetaka. Iskustva drugih zemalja su pokazala da je razvijanje snažne, pozitivne tržišne slike nekolicine izvoznika, proces u koji treba uložiti nekoliko godina sustavnog i ustrajnog napora.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 54/05, Broj 33/05, Broj 70/93, Broj 56/99, Broj 11/91, Broj 53/94


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled