PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1995-10-80-1345 NN 80/1995

• Moguće vrijeme rada kapaciteta (elemenata proizvodnje) u godini određeno je u okviru mogućeg broja smjena i mogućeg broja dana rada kapaciteta u tijeku promatrane godine. Mogući broj smjena i dana rada kapaciteta određen je projektom za dani kapacitet; a iz projekta treba uzeti te podatke kad se kapacitet kocisti tako da ostvari maksimalni prinos kapaciteta. Izuzetno, ukoliko po projektu nije poznat mogući broj smjena i dana rada ili se u dužem razdoblju ostvaruje veći broj smjena (dana) rada, treba uzeti kao mogući broj smjena (dana) broj koji je karakterističan (uobičajen) za rad kapaciteta u dužem razdoblju za taj kapacitet u Republici Hrvatskoj (ako taj podatak nije poznat poslovnom subjektu preko svog udruženja u Gospodarskoj komori RH, treba se konzultirati s područnom statističkom službom).


Propis NN 80/1995

• U moguće vrijeme rada ne obuhvaća se vrijeme u kojem je kapacitet stajao, u tijeku promatrane godine, zbog državnih blagdana i neradnih dana, remonta strojeva i uređaja, i to samo minimalno potrebno vrijeme za obavljanje remonta. Priznaju se prekidi rada zbog dnevnih pauza za odmor i pripremno i završno radno vrijeme, samo ako je projektom predviđeno. Mogućim vremenom rada kapaciteta ne smatra se ni vrijeme u kojem kapacitet nije radio u godini zbog toga što još nisu bili instalirani strojevi i uređaji ili su bili izbačeni iz dalje upotrebe.


Propis NN 80/1995

• Za kapacitete koji prerađuju sirovine (npr. prehrambena industrija), ili izrađuju proizvode (npr. prehrambena industrija ili proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda i sl.) ćiji je obujam preradbe, odnosno proizvodnje uvjetovan sezonom, mogući fond vremena i time i moguća proizvodnja ograničeni su trajanjem uobičajene sezone preradbe, odnosno proizvodnje.


Propis NN 80/1995

• Da bi se dobio kapacitet nekog proizvoda osim maksimalno mogućeg vremena treba odrediti maksimalno moguće učinke odnosno maksimalnu količinu proizvoda za jedinicu vremena. Smatramo da je za jedinicu vremena najpraktičnije uzeti sat vremena. Kod određivanja maksimalno mogućeg učinka naroćito treba paziti na slijedeće: tehničku i ekonomsku zastarjelost strojeva, vrstu i kakvoću materijafa iz kojeg se izraduju proizvodi, organizaciju procesa proizvodnje (uzima se pretpostavka dobre organizacaije) i specifičnost tehničkog procesa.


Propis NN 80/1995
• Pošto su objašnjeni elementi dajemo formulu za izračunavanje maksimalno moguće proizvodnje proizvoda (kapaciteta).

Propis NN 80/1995
• Maksimalno moguća proizvodnja - maksimalno mogući fond radnog vremena (izražen u satima) x maksimalni mogući učinak u jednom satu.

Propis NN 80/1995 • Osim o navedenom treba voditi računa i o sljedećim uvjetima i okolnostima prilikom odredivanja kapaciteta za pojedine industrijske proizvode.
Propis NN 80/1995 • Za kapacitete koji mogu proizvoditi više vrsta proizvoda definiranih nomenklaturom, maksimalno moguću proizvodnju treba iskazati u koliinama koje bi bilo moguće ostvariti kombinacijom proizvoda u promatranoj godini. To znači da se maksimalno moguća proizvodnja takvih kapaciteta ne izražava jednim proizvodom već na temelju više proizvoda tj. svi proizvodi terete maksimalno mogući kapacitet u promatranom razdoblju pa ukupni maksimalno mogući fond radnog vremena treba podijeliti prema strukturi ostvarene proizvodnje na tom kapacitetu, odnosno mora se stalno imati u vidu odnos ostvarene i moguće proizvodnje svih proizvoda koji se proizvode s danim kapacitetom da ne bi došlo do dvostrukog ili višestrukog iskazivanja kapaciteta.
Propis NN 80/1995 • Isto tako, kapacitet ovisi o kvaliteti materijala i vrsti materijala koji se upotrebljava za proizvodnju, npr. vunena ili pamučna preda ili preda dobivena od mješavine. Za svaku od navedenih preda u pravilu će biti različiti kapacitet proizvodnje platna iako će se proizvodnja obavljati na istim strojevima. Kapacitet proizvodnje platna može biti različit i kad se koristi samo jedna vrsta pređe npr. samo vunena preda iste numeracije, ali različite kvalitete. Kapacitet će biti manji za nekvalitetnu predu (često se prekida) nego za kvalitetnu predu (radi primjera, koja ne puca). Ovaj problem ne javlja se samo u proizvodnji platna već i u cjelokupnoj industrijskoj proizvodnji.
Propis NN 80/1995 • Po pravilu kapacitet nekog proizvoda određuju samo oni elementi koji sudjeluju neposredno u procesu njegove proizvodnje, bilo da proces predstavlja linija, pogon ili tvornica. U poslovnim subjektima koji, prema nomenklaturi proizvoda, imaju proizvode s različitim stupnjevima odradbe (npr. proizvodnja furnira, šperploča i namještaja, zatim celuloze i papira ili proizvodnja čelika i valjanih proizvoda), kapacitet odnosno maksimalno moguća proizvodnja svakog od navedenih proizvoda određuje se na temelju čimbenika koji pripadaju ciklusu proizvodnje samo tog proizvoda. Tako se npr. maksimalno moguća proizvodnja furnira određuje na temelju čimbenika pogona furnira a maksimalno moguća proizvodnja šperploča određuje na temelju ćimbenika u pogonu za proizvodnju šperploča, tj. nezavisno o veličini kapaciteta furnira koji je poluproizvod u poslovnom subjektu i služi za proizvodnju šperploča. I furnir i šperploče posebni su proizvodi u propisanoj nomenklaturi, pa se zato za svaki od njih posebno određuje kapacitet.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 80/1995 • U slučajevima postojanja uskih grla u nekoj od faza procesa proizvodnje proizvoda, maksimalno moguću proizvodnju toga proizvoda treba odrediti na temelju kapaciteta uskog grla samo onda ako su uska grla dijelovi kapaciteta koji vrše najsloženije funkcije u pogledu veličine operacije i u pogledu teškoće izvršenja i koji po svojoj vrijednosti predstavljaju najvrednije dijelove kapaciteta.
Propis NN 80/1995 • Pričuve kapaciteta (postrojenja, djelatnici) namijenjene da se u određenom momentu uključe u proces proizvodnje, u slučaju kada ispadne iz procesa proizvodnje neki važan dio kapaciteta ili kada je projektom predviđena zamjena određenog dijela kapaciteta, ne uzimaju se u obzir prilikom izračunavanja maksimalno moguće proizvodnje.
Propis NN 80/1995 • Čimbenici kao što su nestašica električne energije, sirovina i reprodukcijskih materijala i sl. iIi slaba prodaja proizvoda bilo da djeluju na obujam proizvodnje u dužem ili kraćem razdoblju, ne smatraju se čimbenicima koji određuju kapacitet. To su čimbenici koji utječu na stupanj korištenja kapaciteta, tj. utječu na obujam ostvarene proizvodnje pa time i na njen odnos prema maksimalno mogućoj proizvodnji (kapacitetu).
Propis NN 80/1995 • Maksimalno moguća proizvodnja u pravilu mora biti veća od ostvarene proizvodnje, jer u slučaju povećavanja proizvodnje preko maksimalno moguće ide na štetu poslovnog subjekta. Ako se ipak dogodi navedeni slučaj, treba ga u popratnom dopisu obrazložiti.
Propis NN 80/1995 • Tabelu 7. ispunjavaju poslovni subjekti koji su u izvještajnoj godini izvezli svoju industrijsku proizvodnju, uslužnu proizvodnju industrijskih proizvoda i opću industrijsku uslugu ili uvezle repromaterijal za potrebe proizvodnje. Ostale aktivnosti uvoza ili izvoza nisu predmet ovog istraživanja. U pogledu izvoza treba iskazati vrijednost izvezene robe u kunama, preračunatu na temelju tekućeg valutnog tečaja, bilo da je izvezena izravno ili preko vanjskotrgovačkih organizacija. Vrijednosni izraz izvezene robe u kunama predstavlja dio ukupne faktuarane prodaje (tabela 6.) što ga je izvozom ostvarila jedinica za koju se podnosi izvještaj.
Propis NN 80/1995 • U pogledu vrijednosti nabavljenog reprodukcijskog materijala (redak 3 i 4) iskazuje se nabavljeni repromaterijal iz uvoza izravno kupljen u inozemstvu ili nabavljen preko vanjskotrgovačkih organizacija. Do vrijednosti lzražene u kunama dolazi se na isti način kao za proizvodnju, a obračunavaju se samo troškovi franko hrvatska granica. Ne obračunavaju se troškovi carine i carinskih pristojbi i drugi troškovi koji se plaćaju u kunama. Uvezenim se repromaterijalom smatra materijal do prve faze obradbe. Trupci egzota su sigurno uvijek uvezeni, ali ako neki poslovni subjekt iz Hrvatske ispili trupce a drugi poslovni subjekt kupi tu gradu za proizvodnju namještaja nećemo je smatrati uvezenom. Ako polovni subjekt nabavlja i dio grade koja je ispiljena u inozemstvu, smatrat će se uvezenom pa čak ako je to piljenje izvršio pogon spomenutog poslovnog subjekta u inozemstvu.
Propis NN 80/1995 • U retku 5 iskazuju se ukupni troškovi nabave reprodukcijskih materijala tj. na troškove iz kol. 3 treba dodati još troškove carine i carinske pristojbe kao i troškove dopreme repromaterijala u skladište statističke jedinice i druge slične troškove (franko skladište statističke jedinice).
Propis NN 80/1995 • Pod brojem proizvoda koji će se navoditi kao odgovor kod pitanja "Promjene u programu proizvodnje" razumijeva se potanja lista artikala po kojoj statistička jedinica za koju se podnosi izvještaj vodi evidenciju u svojoj skladišnoj ili komercijalnoj službi. To znači da se u ovoj tabeli proizvod ne definira Nacionalnom nomenklaturom industrijskih proizvoda i usluga, pa se broj proizvoda ne smije uzeti iz tabele 6. ovog izvještaja.
Propis NN 80/1995 • Pod novim proizvodima razumijevaju se proizvodi koji se, u usporedbi s prijašnjom proizvodnjom glede statističke jedinice za koju se podnosi izvještaj nisu proizvodili. Novim proizvodima smatrat će se i proizvodi koji se, u usporedbi s prijašnjom proizvodnjom srodnih proizvoda odlikuju izradbom od drugih reprodukcijskih materijala, izradbom na tehnološki nov način ili se odlikuju značajnim novim svojstvima proizvoda. t! nove proizvode ne spadaju: novi modeli (tipovi, oblici, fazone), nove dimenzije (veličine brojevi, numeracije, gramature, mase, formati, snaga itd) nova kvaliteta (klase, gradacije), novo pakiranje (po veličini formatu i vrsti ambalaže), a ni proizvodi izradeni po narudžbi (prema nacrtu, skici ili popisu). Smatrat će se da je proizvod uveden u proizvodnju ako je poćela redovita proizvodnja za koju je osigurana tehnička dokumentacija, osposobljen kadar i nabavljena potrebna oprema.
Propis NN 80/1995 • Novi proizvodi s gledišta statističke jedinice za koju se podnosi izvještaj jesu proizvodi koje neki poslovni subjekt već proizvodi u Republici Hrvatskoj, ali se u statističkoj jedinici za koju se podnosi izvještaj prvi puta proizvodi.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 36/94, Broj 1/09, Broj 122/99, Broj 55/00, Broj 136/08, Broj 48/91


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled