PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1999-03-29-599 NN 29/1999

• Odredbom članka 26. Ustavnog zakona propisano je da će Sud rješenjem odbaciti ustavnu tužbu, između ostalih propisanih slučajeva i u slučaju kada ne postoje pretpostavke za odlučivanje o biti stvari.


Propis NN 29/1999

• U konkretnom slučaju u vrijeme podnošenja ustavne tužbe, ona je bila pravodobna i dopuštena. Međutim, tijekom ustavnosudskog postupka, istražni sudac je rješenjem, broj: Kir-258/98 od 9. listopada 1998. godine, ukinuo pritvor protiv podnositelja ustavne tužbe.


Propis NN 29/1999

• Budući da je pritvor ukinut te je odluka koja se osporava ustavnom tužbom stavljena izvan snage, to su prestale postojati pretpostavke za odlučivanje o biti stvari podnesene ustavne tužbe.


Propis NN 29/1999

• Iz tih razloga je, temeljem odredbe članka 26. Ustavnog zakona, riješeno kao u izreci.


Propis NN 29/1999
• Odluka o objavi iz točke II. izreke temelji se na odredbi članka 20. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

Propis NN 29/1999
• Da se može tražiti ustavnosudska zaštita ustavnih prava ako je do povrede istih došlo u kaznenom postupku u svezi pritvora, to proizlazi već iz odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj: U-III-1162/1997 od 2. prosinca 1998. godine.

Propis NN 29/1999 • Zato se u ovom predmetu postavlja samo pitanje, da li je ovdje presudni uvjet da u času donošenja odluke Ustavnog suda mora egzistirati pritvor.
Propis NN 29/1999 • Naime, Ustavni sud Republike Hrvatske je svojim rješenjem broj: U-III-716/1998 od 27. siječnja 1999. godine, odbacio ustavnu tužbu V. N. podnijetu radi povrede ustavnih prava iz članaka 22. i 26. Ustava.
Propis NN 29/1999 • U obrazloženju svoje odluke Sud je zauzeo stajalište da se u konkretnom slučaju ne može raspravljati o biti razloga ustavne tužbe, jer je nad podnositeljem ustavne tužbe pritvor ukinut te je odluka koja se osporava stavljena van snage.
Propis NN 29/1999 • Smatram da je takvo stajalište neprihvatljivo i to zato što se niti jedna pa prema tome ni ova ustavna tužba ne podnosi protiv nekog rješenja ili odluke. Ustavna tužba se može podnijeti prema članku 28. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske ako podnositelj smatra da mu je odlukom sudbene, upravne vlasti ili drugih tijela koja imaju javne ovlasti povrijeđeno ustavno pravo. Prema tome, ustavna tužba se ne podnosi niti protiv organa, niti protiv njegove odluke, nego samo radi povrede ustavnih prava ako im je taj organ svojom odlukom ista povrijedio.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 29/1999 • Zbog toga, držim da je u ovom slučaju Ustavni sud morao odlučivati o meritumu, a to znači o tome da li su podnositelju povrijeđena ustavna prava ili ne, zbog čega nije bilo osnova da se ustavna tužba odbaci. Naime, radi se o tome da podnositelj ustavne tužbe ukazuje na povredu jednog od najznačajnijih ustavnih prava a to je čovjekova sloboda kako je to regulirano u članku 22. Ustava Republike Hrvatske.
Propis NN 29/1999 • Kako se ovdje radi o pritvoru, postavlja se pitanje kada je moglo doći do povrede toga prava. Po mom mišljenju to se ustavno pravo moglo povrijediti samo u času donošenja rješenja o pritvoru ili rješenja o produženju pritvora. Nije i ne može biti odlučno to da li u času rješavanja ustavne tužbe pritvor egzistira ili ne. Ako je u tom času pritvor i prestao nije time sanirana povreda ustavnog prava do koje je došlo u času pritvaranja. Eventualna povreda tog ustavnog prava može se riješiti samo na taj način da Ustavni sud utvrdi da li je do nje došlo ili ne, što znači da Ustavni sud u tom slučaju ustavnu tužbu može ili usvojiti ili odbiti, ali nikako ne može i odbaciti.
Propis NN 29/1999 • Da činjenica ne egzistiranja pritvora u času donošenja odluke ne bi smjela biti odlučna proizlazi i odatle što postoji zakonska mogućnost da redovni sud donese rješenje o pritvoru i protiv osobe koja je trenutno nedostupna sudu. U takvom slučaju se sigurno ne bi mogla tražiti zaštita ustavnog prava slobode sve da je u tom rješenju i povrijeđen zakon, prije nego ta osoba bude pritvorena.
Propis NN 29/1999 • To znači sigurno da povreda prava na slobodu može nastati i nastaje samo u času nezakonitog pritvaranja. Time, što je ta osoba nakon toga puštena iz pritvora, ne može se reći da toj osobi nisu bila povrijeđena ustavna prava, ako su ona u času pritvaranja doista bila povrijeđena.
Propis NN 29/1999 • Naravno, da u svezi s takvim stajalištem postoji pravni problem u slučaju usvajanja ustavne tužbe, a on se odnosi na to kako primijeniti odredbu članka 30. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu te nakon što se utvrdi da je došlo do povrede ustavnog prava, ukinuti osporeni akt koji više ne postoji i vratiti predmet nadležnom organu na ponovni postupak. Odredba citiranog zakona doista stvara problem koji se po mom mišljenju može riješiti ustavnosudskom praksom, donošenjem deklaratorne odluke kojom se u stvari samo utvrđuje da je došlo ili nije došlo do povrede ustavnog prava.
Propis NN 29/1999 • Takva deklaratorna odluka u slučaju kad pritvor više ne postoji je potpuno dovoljna te činjenica što je nemoguće ukinuti nepostojeće rješenje ništa ne mijenja na stvari kao ni nemogućnost vraćanja na ponovni postupak nadležnom organu. Podnositelj ustavne tužbe u tom slučaju nema razlog tražiti ukidanje nepostojećeg rješenja i zahtijevati da se predmet vrati na ponovni postupak, već mu je za ostvarenje dovoljna i deklaratorna odluka Ustavnog suda. Uostalom, takva dužnost Ustavnog suda proizlazi iz članka 125. alineje 3. Ustava Republike Hrvatske prema kojoj Ustavni sud mora štititi ustavne slobode i prava čovjeka i građanina.
Propis NN 29/1999 • Uostalom najnaprednije demokratske europske države kao npr. Njemačka, pa i Slovenija provode takvu praksu te donose meritornu odluku i u onim slučajevima kada pritvor u času donošenja odluke više ne egzistira.
Propis NN 29/1999 • Zato smatram, da je Ustavni sud Republike Hrvatske u konkretnom slučaju trebao donijeti meritornu odluku, a to znači ili usvojiti ustavnu tužbu ili ju odbiti, a ne odbaciti.
Propis NN 29/1999 • Pravo na slobodu je tako značajno i veliko pravo, da je notorno da svatko komu je to pravo povrijeđeno makar i na jedan dan imade i te kakvog interesa tražiti zaštitu tog ustavnog prava.
Propis NN 29/1999 • Prema tome netočna je tvrdnja da je u času ukidanja nezakonitog pritvora sanirana povreda ustavnog prava, te da osoba puštena iz pritvora nema više interesa tražiti zaštitu ustavnog prava.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 130/06, Broj 120/09, Broj 40/07, Broj 27/01, Broj 65/07, Broj 55/90


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled