PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2001-12-112-1853 NN 112/2001

• poticanje na veću aktivnost svih medija u svrhu upoznavanja javnosti o pravima žena.


Stranica NN 112/2001

• Ustav Republike Hrvatske i Konvencija o ukidanju svih oblika diskriminacije žena osnovni su pravni akti za uređenje pravnog položaja žena u Republici Hrvatskoj, a u skladu s njima sustav čine brojni zakoni koji sadrže odredbe relevantne za unapređenje položaja žena. Izmjenama Ustava Republike Hrvatske utvrđena je ravnopravnost spolova kao jedna od najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske. Prema članku 141. Ustava, Konvencija o ukidanju svih oblika diskriminacije žena, koje je Republika Hrvatska postala strankom notifikacijom o sukcesiji, ima pravni položaj iznad zakona, te je snažan instrument za pravno uređenje položaja žena u Republici Hrvatskoj.


Stranica NN 112/2001

• U pogledu primjene Konvencije u Republici Hrvatskoj Vlada je 1994. godine podnijela Odboru za uklanjanje diskriminacije žena (CEDAW) inicijalno izvješće o primjeni iste Konvencije, a u siječnju 1995. godine na zahtjev CEDAW-a, i Posebno izvješće o stradanju žena u ratu. Inicijalno izvješće o primjeni Konvencije je obuhvatilo razdoblje od 1990. do 1994. godine uz usmenu dopunu izvješća u pogledu primjene Konvencije od 1994. do 1998. godine. CEDAW je razmatrao izvješće u siječnju 1998. godine te usvojio Preporuke za daljnju primjenu Konvencije u Republici Hrvatskoj.


Stranica NN 112/2001

• Izrada Nacionalnog izvješća o položaju žena u Republici Hrvatskoj tijekom 1994. godine u sklopu priprema za Četvrtu svjetsku konferenciju o ženama, te sama Konferencija održana 1995. godine u Pekingu predstavljali su najvažniji poticaj za razmatranje de jure i de facto položaja žena u Republici Hrvatskoj. Izaslanstvo koje je sudjelovalo na Četvrtoj svjetskoj konferenciji o ženama, polazeći od Platforme za djelovanje predložilo je Vladi Republike Hrvatske osnivanje posebnog tijela za unapređivanje položaja žena te izradu nacionalnog plana za primjenu Pekinške platforme u Republici Hrvatskoj.


Internet NN 112/2001
• Vlada Republike Hrvatske je 9. svibnja 1996. osnovala Povjerenstvo za pitanja jednakosti kao savjetodavno tijelo Vlade sastavljeno od predstavnica/ka ministarstava i drugih državnih tijela, s tajništvom povjerenstva u Ministarstvu rada i socijalne skrbi.

Propis NN 112/2001
• Povjerenstvo je polazeći od Pekinške platforme za djelovanje izradilo Nacionalnu politiku za promicanje jednakosti koju je Vlada usvojila 18. prosinca 1997. Nacionalna politika za promicanje jednakosti predviđala je, nakon utvrđenog stanja, ciljeve koje je trebalo postići i mjere koje je bilo potrebno poduzeti do 2000. godine na kritičnim područjima: Ljudska prava žena, Institucionalni mehanizmi za poboljšanje položaja žena, Žene na položajima moći i odlučivanja, Žene i zdravlje, Školovanje i stručno usavršavanje žena, Nasilje nad ženama, Žene i gospodarstvo i Žene i oružani sukobi.

Propis NN 112/2001 • Nacionalna politika bila je usmjerena uklanjanju stereotipa da de jure jednakost nužno znači i de facto jednakost spolova. Pri izradi Nacionalne politike pozvane su i nevladine udruge koje se bave ovom problematikom, te je time započela stvarna suradnja Povjerenstva i nevladinih udruga u unapređenju položaja žena i provedbi Pekinške platforme. Značajno je istaknuti da je nakon demokratskih promjena početkom devedesetih u Republici Hrvatskoj osnovan veći broj nevladinih udruga (70-tak) koji se sustavno bavi unapređenjem položaja žena. Povjerenstvo za jednakost je, prepoznajući njihov veliki značaj i ulogu započelo s uspostavljanjem bolje komunikacije, a potom i suradnje s većim brojem nevladinih udruga na brojnim područjima provođenja Nacionalne politike. Suradnja Povjerenstva i nevladinih udruga je institucionalizirana tako što je Povjerenstvo zatražilo nevladine udruge koje se bave pravima žena da imenuju Savjetodavni odbor za koji je bilo predviđeno da zajedno s Povjerenstvom utvrdi djelovanje na ovom području.
Propis NN 112/2001 • Polazeći od 1995. godine i Četvrte svjetske konferencije o ženama te direktne primjene Platforme za djelovanje u Republici Hrvatskoj bilježimo sljedeći napredak:
Propis NN 112/2001 • Osnivanje 1996. godine Vladinog Povjerenstva za pitanja jednakosti kao koordinativnog tijela za praćenje položaja žena i promicanje ravnopravnosti spolova,
Propis NN 112/2001 • Usvajanje Nacionalne politike za promicanje jednakosti 1997. godine, u kojoj je utvrđeno postojeće stanje (kao, primjerice, nedovoljno sudjelovanje žena u javnom i političkom životu) te koja sadrži konkretne mjere za unapređenje položaja žena,
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 112/2001 • Usvajanjem Nacionalne politike od strane Vlade Republike Hrvatske napušteno je razmišljanje prema kojem je de jure jednakost dovoljna za ostvarivanje de facto jednakosti spolova, te je prihvaćena politika o potrebi poduzimanja različitih mjera za unapređenje položaja žena i postizanje jednakosti spolova,
Propis NN 112/2001 • Osigurana su financijska sredstva za rad Povjerenstva i provođenje Nacionalne politike za promicanje jednakosti koja su se svake godine povećavala i time omogućavala širenje aktivnosti Povjerenstva,
Propis NN 112/2001 • Uspostavljena je suradnja Povjerenstva i nevladinih udruga koje se bave pravima i položajem žena,
Propis NN 112/2001 • Nevladine udruge su institucionalno bile uključene u rad Povjerenstva za jednakost,
Propis NN 112/2001 • Povjerenstvo je započelo s financijskim podupiranjem projekata nevladinih udruga koji se odnose na provedbu Pekinške platforme čime se omogućuje širenje i uključivanje većeg broja sudionika u ostvarivanju ciljeva Nacionalne politike.
Propis NN 112/2001 • Osnivanje Povjerenstva za pitanja jednakosti te usvajanje i provođenje Nacionalne politike, pridonijelo je podizanju svijesti o potrebi djelovanja za postizanje pune jednakosti žena i muškaraca. Provedene su brojne mjere za unapređenje položaja žena i održane tribine uz sudjelovanje nevladinih udruga, a nevladine udruge su samostalno provele niz vrlo korisnih akcija i projekata.
Propis NN 112/2001 • Sve ove djelatnosti još uvijek nisu bile dovoljne za stvaranje opće klime u kojoj bi daljnja demokratizacija društva trebala voditi većem značaju sustavnog promicanja i postizanja ravnopravnosti spolova.
Propis NN 112/2001 • Provedbom Nacionalne politike uočeno je da je ostvarivanje predviđenih ciljeva usko povezano s financijskim sredstvima za provedbu konkretnih mjera odnosno da neke od predviđenih mjera nisu provedene zbog nedostatka financijskih sredstava. Povećanje financijskih sredstava je nužno i za sufinanciranje projekata nevladinih udruga putem kojih se može uključiti veći broj sudionika u ostvarivanje ciljeva iz Nacionalne politike i Pekinške platforme za djelovanja. Uočen je i nedostatak kvalitetnih statističkih pokazatelja, koji bi omogućili jasno i sustavno praćenje kretanja na ovom području te ocjenu postignutih rezultata. Daljnji problem je vezan uz nedostatak odgovarajućih obrazovanih kadrova u državnoj upravi koji bi se sustavno bavili promicanjem politike ujednačenog sudjelovanja žena i muškaraca u svim vidovima državne politike.
Propis NN 112/2001 • Nakon parlamentarnih izbora u siječnju 2000. godine značajno se povećao broj zastupnica u Zastupničkom domu Hrvatskoga sabora (sa 5,7% na 23,5%) što je rezultiralo i osnivanjem saborskog Odbora za ravnopravnost spolova. Nova Vlada Republike Hrvatske osnovala je Povjerenstvo za pitanja jednakosti spolova i tako se jasno opredijelila za sustavno rješavanje pitanja ravnopravnosti žena i muškaraca u hrvatskom društvu. Predsjedavajućom Povjerenstva imenovana je potpredsjednica Vlade Željka Antunović. Na prijedlog Povjerenstva Republika Hrvatska postala je 5. lipnja 2000. potpisnicom Fakultativnog protokola uz Konvenciju o ukidanju svih oblika diskriminacije žena, koji je Hrvatski sabor potvrdio 27. siječnja 2001., a potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske položila je 7. ožujka 2001. kod Glavnog tajnika UN-a ispravu o potvrđivanju istoga.
Propis NN 112/2001 • Najnovijom izmjenom Ustava Republike Hrvatske kojom je među najviše vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske uvrštena i ravnopravnost spolova iskazana je politička volja i najvišega zakonodavnog tijela državne vlasti da se Republika Hrvatska svrsta među sve one demokratske države koje svoj poredak grade uz puno priznanje i promicanje ravnopravnosti žena i muškaraca kao neizostavnog preduvjeta za održivi razvoj. Time je potvrđeno političko načelo da je paritetna demokracija jedina stvarna demokracija, te su postavljeni temelji daljnjoj zakonodavnoj regulativi kojom se stvara okruženje jednakih mogućnosti za oba spola i dosljednoj primjeni te regulative u praksi.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 128/06, Broj 101/09, Broj 9/07, Broj 76/06, Broj 33/05, Broj 69/07


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled