PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1995-07-49-1013 NN 49/1995

• Predmet osporene odredbe su unaprijed, apstraktno određeni kriteriji za prosudbu dostojnosti za obavljanje odvjetništva, a tako odredeni oni su nužni za osiguranje pravne sigurnosti, objektivnosti i jamstvo protiv proizvoljnosti.


Propis NN 49/1995

• Argumenti prijedloga za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti odredbe članka 49. Zakona o odvjetništvu zasnivaju se na prividnoj svezi između kriterija za prosudbu dostojnosti za obavljanje odvjetničke službe te kaznenopravnog instituta pravnih posljedica osude iz glave osme (članka 83. - 85.) Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske.


Propis NN 49/1995

• Osporena odredba stavka 1. članka 49. Zakona o odvjetništvu, međutim, ne predstavlja kaznenopravnu posljedicu osude već, a to proizlazi iz same odredbe, samo jedan od kriterija za pcocjenu dostojnosti.


Propis NN 49/1995

• Citirana odredba članka 30. Ustava svrstana je u glavu III. "Temeljne slobode i prava čovjeka i građanina" - poglavlje 2. "Osobne i političke slobode i prava". Njome se razrađuju odredbe iz 1. poglavlja iste glave pod nazivom: " Zajedničke odredbe", a odnosi se na članak 16. Ustava.


Propis NN 49/1995
• Odredba članka 49. Zakona o odvjetništvu predstavlja ograničenje prava iz članka 54. Ustava prema kojem svatko ima pravo na rad i slobodu rada, slobodno bira poziv i zaposlenje, a svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.

Propis NN 49/1995
• Ograničenje za obavljanje odvjetništva iz osporene odredbe Zakona o odvjetništvu nije u neskladu s Ustavom. Ovo zato jer se određuje zakonom, u funkciji je zaštite sloboda i prava drugih ljudi, pravnog poretka, javnog morala i zdravlja te djeluje na određeno vrijeme.

Propis NN 49/1995 • Dakle, neosnovano podnositelj prijedloga za pokretanje postupka ocjene ustavnosti i zakonitosti drži osporenu odredbu suprotnom Ustavu.
Propis NN 49/1995 • Iz izloženoga proizlazi da Zakon o odvjetništvu u postavljanju kriterija za procjenu dostojnosti djelimice koristi pojmove k;rznerkog prava, no to ne znači i nesklad u odnosu na Osnovni krivični zakon Republike Hrvatske.
Propis NN 49/1995 • Medutim, valja naglasiti da temeijem odredbe članka 125. Ustava Republike Hrvatske Ustavni sud odlučuje o suglasnosti zakona s Ustavom i o suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonorn, ali nije nadležan odlučivati o suglasnosti, odnosno međusobnoj usklađenosti zakona, kako to predlaže podnositelj prijedloga.
Propis NN 49/1995 • lz navedenoga slijedi da su ograničenja za obavljanje odvjeništva koje sadrži članak 49. Zakona o odvjetništvu u skladu s Ustavom, te je riješeno kao u izreci.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 49/1995 • Objavljivanje ovog rješenja u "Narodnim novinama" službenom glasiliu Republike Hrvatske temelji se na odredbi članka 20. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 13/91).
Propis NN 49/1995 • Ustavni sud Republike Hrvatske u sastavu Jadranko Crnić predsjednik Suda, te suci Zdravko Bartovčak, dr. Velimir Belajec, dr. Nikola Filipović, Ante Jelavić, mr. Vojislav Kučeković, Jurica Malčić, mr. Hrvoje Momčinović, Ivan Marijan Severinac, Milan Vuković i Mladen Žuvela, odlučujući o ustavnoj tužbi D.Č. iz K. i KK "J. Propis NN 49/1995 • USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE BROJ U-III-854/1994. OD 5. SRPNJA, 1995
Propis NN 49/1995 • 1) D.Č iz K. i KK "J." iz R, po Odvjetničkom uredu "Š. and V." iz R, podnijeli su ustavnu tužbu radi zaštite ustavnih prava iz članka 49. stavak 1, 2. i 3. i članka 54. Ustava Republike Hrvatske, za koja smatraju da su im povrijeđena Odlukom Hrvatskog košarkaškog saveza - nastavno: HKS, broj:1860 od 30. rujna 1994. godine.
Propis NN 49/1995 • Podnijetu ustavnu tužbu, nakon uvodnog navoda da je osporenom Odlukom odbijena žalba podnositelja tužbe koju su isti podnijeli protiv Odluke Registracijske komisije od 21. rujna 1994. godine, kojom se 1-podnositelju ne dopušta registracija za 2-podnositelja, obrazlažu navodom da je takvim postupanjem HKS povrijedio pravo i slobodu rada 1-podnositelja, te njegovo apsolutno pravo na fizičku egzistenciju, a glede 2-podnositelja da je osporenom Odlukom povrijeđeno njegovo pravo na jednak položaj, odnosno, prava stečena ulaganjem kapitala.
Propis NN 49/1995 • Podnositelji smatraju da su im, na opisani način povrijedena prava poduzetničke i tržišne slobode, pravo na jednakopravni položaj na tržištu kao i prava stečena ulaganjem kapitala iz članka 49. stavak 1, 2. i 4. Ustava, pravo na rad i slobodu rada i pravo na slobodno biranje poziva i zaposlenja, te dostupnost svakome, pod jednakim uvjetima, svakog radnog mjesta i dužnosti iz članka 54. Ustava.
Propis NN 49/1995 • Tijekom postupka analizirani su navodi ustavne tužbe, osporena Odluka, kao i ona koja joj je prethodila, Statut HKS iz studenoga 1991. godine, Naputak Registracijske komisije HKS, kao i Registracijski pravilnik HKS, te Pravilnik o statusu košarkaša serije "A", sadržaj dokumentacije koja se odnosi na pristupanje i registraciju 1-podnositelja u KK "R.", a u svezi s odredbama Zakona o športu iz 1990. godine ("Narodne novine", hr 59/1990), koji je bio na snazi u vrijeme donošenja Statuta HKS
Propis NN 49/1995 • Po ocjeni Suda, osporena Odluka HKS nije odluka u smisli odredbe članka 28. stavak 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske ("Narodne novine", br. 13/1991 - nastavno: Ustavni zakon).
Propis NN 49/1995 • Naime, sukladno citiranoj odredbi, povodom ustavne tužbe u postupku pred Ustavnim sudom, predmetom rasprave i odlučivanja mogu biti povrede Ustavom utvrđenih prava i sloboda čovjeka i građanina počinjenih odlukom sudbene ili upravne vlasti, ili drugih tijela koja imaju javne ovlasti.
Propis NN 49/1995 • Prema Zakonu o športu, športske organizacije i njihovi savezi i udruženja su oblik slobodnog udruživanja građana, kojima osnivaju, djeluju i prestaju djelovati u skladu s propisim a kojima se uređuje slobodno udruživanje građana ukoliko tim zakonom za pojedina pitanja nije drugačije određeno.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 25/96, Broj 54/93, Broj 178/04, Broj 36/98, Broj 61/09, Broj 122/03


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled