PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1997-07-68-1188 NN 68/1997

• Slijedi opis nekih skupina klasifikacija proizvoda i koje su važne za razumijevanje klasifikacije KPD, na koju se odnose ove upute.


Propis NN 68/1997

• Različite statističke klasifikacije neophodne su da bi se koristile za različite funkcije koje nacionalne statistike prema svom Programu statističkih istraživanja trebaju izvršiti. Stoga se izrađuju za široki raspon namjena s time da svaka klasifikacija ima svoje vlastito specifično područje primjene, ovisno od predmeta klasifikacije.


Propis NN 68/1997

• Ovoj klasifikaciji višenamjenskog karaktera, nazvanoj "Klasifikacija proizvoda po djelatnostima RH – KPD", predmet je razvrstavanje proizvoda po područjima gospodarskih djelatnosti, odnosno prema strukturi NKD-a.


Propis NN 68/1997

• Pod pojmom proizvod (products) u ovoj klasifikaciji podrazumijeva se prenosiva roba (transportable goods), neprenosiva roba (non transportable goods) i usluge (services).


Propis NN 68/1997
• Klasifikacija proizvoda po djelatnostima RH – KPD središnja je klasifikacija proizvoda strukturirana prema djelatnostima NKD, koje ih pretežno proizvode, razvrstanih prema kriteriju gospodarskog podrijetla.

Propis NN 68/1997
• Osnovna namjena uvođenja KPD-a izgradnja je integralnoga statističkog sustava klasifikacija djelatnosti i klasifikacija proizvoda (verzija ISCAP-a), u kojem ona treba zauzeti ulogu središnje klasifikacije koja će osigurati sukladnost istovrsnih klasifikacija s klasifikacijom gospodarskih djelatnosti:

Propis NN 68/1997 • U dijelu koji se odnosi na područja NKD-a: C, D i E, već je ugrađena KPD kao hijerarhijska razina u novo uvedenim nomenklaturama industrijskih proizvoda i usluga:
Propis NN 68/1997 • KPD-om, općenito, kao središnjom klasifikacijom proizvoda, treba se koristiti kao temeljem za izradu ili revidiranje različitih nacionalnih klasifikacija potrebnih za praćenja posebnih područja ili aspekata gospodarstva (proizvodnju, vanjsku trgovinu, transport, cijene, potrošnju).
Propis NN 68/1997 • Da bi se shvatila priroda KPD-a, potrebno je opisati strukturu NKD-a, jer je KPD strukturalno povezana s NKD-om po kriteriju gospodarskog podrijetla.
Propis NN 68/1997 • Kako je već ispred napomenuto, NKD je nova klasifikacija gospodarskih djelatnosti RH. Ona je izrađena kao hijerarhijska klasifikacija s pet razina i jednom međurazinom. NKD je izvedena iz NACE Rev. 1 daljnjim raščlanjivanjem zadane četveroznamenkaste strukture NACE Rev. 1. Sve razine NACE Rev. 1 (četiri razine i jedna međurazina), preuzete su nepromijenjene, dok je u nekim slučajevima četvrta razina NACE Rev. 1 raščla-njena na podrazrede (68 podrazreda), zbog značaja i transparentnosti nacionalnih specifičnosti.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 68/1997 • NKD je preuzeo strukturu i način označava-nja identičan onom u NACE Rev. 1 do uklj. četveroznamenkaste brojčane oznake (u sustavu brojčanog označavanja NACE Rev. 1, nalazi se točka između druge i treće znamenke, kako se brojčano označava-nje NACE Rev. 1 ne bi izmiješalo s brojčanim oznakama ISIC Rev. 3.). Prema tome, povezan je s ISIC Rev. 3, na isti način kao i NACE Rev. 1.
Propis NN 68/1997 • S obzirom da je KPD hrvatska verzija CPA, s kojom je u potpunosti sukladna, neophodna su dodatna pojaš-nje-nja za potrebe shvaća-nja prave prirode i svrhe CPA.
Propis NN 68/1997 • Većina država članica EU, zajedno sa stručnjacima za nacionalne račune i input-output tabele u Eurostatu, bila je zainteresirana za klasifikaciju proizvoda strukturiranu prema djelatnostima koje ih proizvode. Stoga je započela izradu europske verzije CPC-a tako da su se elementi CPC-a trebali restrukturirati sukladno NACE Rev. 1. Restrukturira-nje elemenata CPC-a u skladu sa strukturom NACE Rev. 1 bilo je stoga teme-ljni pristup pri izradi CPA.
Propis NN 68/1997 • Elementi CPA prema elementima CPC-a uglavnom su u odnosu 1:1 ili n:1. Tako se svi podrazredi CPC-a unose u CPA ili na istoj razini deta-lja, ili se da-lje raščla-njuju. Razlozi za podjelu podrazreda CPC-a imali su dvostruki cilj:
Propis NN 68/1997 • predviđeno poveziva-nje s NACE Rev. 1, prema kriteriju gospodarskog podrijetla
Propis NN 68/1997 • U nekim slučajevima podrazredi CPC-a nisu preuzeti u CPA na toj razini detalja, već na razini veće agregacije, jer je razina detalja u CPC-u previše razrađena da bi bila relevantna u Europi (npr. razlika između usluga motelskog i hotelskog smještaja koja nema važnosti za EU države jer nemaju takvu razradu).
Propis NN 68/1997 • S obzirom da u RH nije uveden CPC kao statistički standard, nećemo se detaljnije zadržavati na različitosti u klasificiranju, zbog nemogućnosti komparacije u konkretnom slučaju. Za stručno-znanstvene korisnike zainteresirane za detaljniju strukturu i sadržaj CPC-a kao i reference preme CPA (istovremeno i s KPD), priprema se metodološka studija DZS-a, deta-ljnija publikacija koja će biti izdana u okviru serije studija nazvanih "Metodološke upute", a koja je u tijeku izrade u DZS-u.
Propis NN 68/1997 • KPD je tako klasifikacija proizvoda čiji se elementi odnose na djelatnosti kako ih definira NKD. Svaki proizvod - bilo da je riječ o prenosivoj ili o neprenosivoj robi ili usluzi - dodijeljen je (jednoznačno) samo jednoj djelatnosti iz NKD-a.
Propis NN 68/1997 • Povezivanje s djelatnostima kako ih definira NKD daje KPD-u strukturu paralelnu strukturi NKD na svim razinama NKD-a, osim na peteroznamenkastoj razini podrazreda (nacionalno uvedene razine). Takvo odstupanje logična je posljedica uvođenja dodatnih nacionalnih dezagregacija originalnih razina NACE rev.1. Naime sve su države članice zbog potrebe reflektiranja strukture svojih nacionalnih gospodarstava imale mogućnost nacionalno dodatno raščlaniti razrede NACE Rev. 1 na podrazrede. Svaka država imala je pravo uvesti svoje dodatne dezagregacije iz čega proizlazi nekompatibilnost na razini nacionalno uvedenih podrazreda. Stoga su i svi potklasifikacijski sustavi koji se nadovezuju na NACE Rev. 1, usporedivi samo do najniže izvorne razine (četveroznamenkaste brojčane oznake razreda NACE Rev. 1).
Propis NN 68/1997 • Osim toga odstupanja se javljaju još iz jednog razloga: detaljna veza između proizvoda i djelatnosti može se uspostaviti samo do određenog stupnja. Treba naglasiti da postoje slučajevi kad se proizvodi mogu pripisati djelatnostima samo na nekoj razini višoj od razine razreda (npr. tekstilna pređa i tkanine), te da postoje slučajevi kada se klasifikacija temelji na određenim konvencijama (npr. otpaci i ostaci).
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 72/94, Broj 141/08, Broj 83/09, Broj 107/95, Broj 131/04, Broj 30/06


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled