PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2009-06-67-1621 NN 67/2009

• 1. Ustavna tužba podnesena je protiv rješenja Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, broj: Pž-5819/07-3 od 15. siječnja 2008., kojim je odbijena žalba podnositeljice izjavljena protiv rješenja Trgovačkog suda u Zagrebu, broj: Tt-04/9730-32 od 15. siječnja 2007. godine.


Stranica 2009-06-67-1621 NN 67/2009

• Tim je rješenjem u točki I. izreke dopušten upis u sudski registar osnivanje glavne podružnice inozemnog osnivača pod rednim brojem 003 pod tvrtkom/nazivom W.-T. R. G., Podružnica za savjetodavne usluge u Republici Hrvatskoj, sa sjedištem u Z., u registarski uložak s matičnim brojem subjekta upisa 080503608, prema podacima utvrđenim u prilogu rješenja (»Podaci za upis u sudski registar«), koji je njegov sastavni dio. Prema podacima u prilogu rješenja djelatnost podružnice su »savjetodavne usluge o domaćem pravu stranog pružatelja usluge, te stranom i međunarodnom pravu«, a zastupnik podružnice je B. N.


Stranica 2009-06-67-1621 NN 67/2009

• 2. Hrvatska odvjetnička komora smatra da je osporenim rješenjima povrijeđeno ustavno pravo zajamčeno člankom 14. stavkom 2., te odredba članka 27. Ustava Republike Hrvatske.


Stranica 2009-06-67-1621 NN 67/2009

• Obrazlažući povrede, podnositeljica, u bitnome, navodi da je pobijanim rješenjima došlo do povreda Zakona o odvjetništvu (»Narodne novine«, broj 9/94. i 117/08.) koji u članku 1. propisuje da se njime uređuju ustrojstvo i djelovanje odvjetništva kao neovisne i samostalne službe koja osigurava pružanje pravne pomoći fizičkim i pravnim osobama u ostvarivanju i zaštiti njihovih prava i interesa.


Internet NN 67/2009
• Navodi da je »ustavna kategorija odvjetništva oživotvorena ustrojstvom odvjetništva u Hrvatsku odvjetničku komoru (u daljnjem tekstu: podnositeljica) koja kao samostalna i neovisna služba osigurava svakome pravnu pomoć u skladu sa zakonom.« Stoga smatra da ima ovlast i dužnost na teritoriju Republike Hrvatske osigurati svakome pravnu pomoć u skladu sa zakonom. Pri tome, odvjetnici koji su registrirani kod podnositeljice smiju pružati sve oblike pravne pomoći koji su određeni člankom 3. Zakona o odvjetništvu.

Internet stranice NN 67/2009
• Savjetodavne usluge o domaćem pravu stranog pružatelja usluga, te stranom i međunarodnom pravu na teritoriju Republike Hrvatske kao poseban oblik pravne pomoći domaćim i stranim fizičkim osobama mogu pružati i strani odvjetnici temeljem Zakona o potvrđivanju Protokola o pristupanju Republike Hrvatske Marakeškom ugovoru o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije (»Narodne novine« – Međunarodni ugovori, broj 13/00., u daljnjem tekstu: Marakeški ugovor). Navodi da su navedene »savjetodavne usluge« samo »poseban oblik pravne pomoći za koju je hrvatsko odvjetništvo putem Hrvatske odvjetničke komore ovlašteno i dužno osigurati pružanje na području Republike Hrvatske. Pružanje pravne pomoći s područja stranog i međunarodnog prava ne može se (...) pojmovno isključiti iz pravne pomoći.«

Internet stranice NN 67/2009 • Nitko ne osporava stranim odvjetnicima, navodi, da pružaju navedeni oblik pravne pomoći u Republici Hrvatskoj, u okviru onoga što im dopušta Marakeški ugovor. Međutim, iako se Marakeškim ugovorom za pružanje navedenog oblika pravne pomoći ni ne traži članstvo u Hrvatskoj odvjetničkoj komori, pružanje navedene usluge pravne pomoći, »mora biti u skladu s prisilnim propisima koji općenito uređuju ovlasti i dužnosti u vezi pružanja pravne pomoći, pri čemu je savjetovanje na području stranog, domaćeg i međunarodnog prava jedan od specifičnih oblika pravne pomoći.«
Internet stranice NN 67/2009 • Stoga i u ovoj pravnoj stvari osnivač ima pravo pružati navedeni oblik pravne pomoći na području Republike Hrvatske i bez članstva u Hrvatskoj odvjetničkoj komori, ali na način i pod uvjetima propisanim Ustavom i prisilnim odredbama Zakona, prije svega Zakona o odvjetništvu, a ne bez ograničenja, kako to tumači Visoki trgovački sud. Naime, Marakeški ugovor ne priječi podnositeljicu da kontrolira i nadzire takvu djelatnost, kako prethodno, tako i tijekom trajanja djelatnosti stranog pružatelja usluga. Visoki trgovački sud upravo je počinio naznačene povrede time što je propustio primijeniti članke 32. i 34. Zakona o sudskom registru.
Internet stranice NN 67/2009 • Podnositeljica osporava pravo imenovanim odvjetnicima da navedeni oblik pravne pomoći pružaju na način koji odstupa od pravila utvrđenih Zakonom o odvjetništvu u svezi pružanja pravne pomoći u Republici Hrvatskoj. Nadalje, drži da temeljem Marakeškog ugovora stranim odvjetnicima treba omogućiti slobodan i neograničen pristup tržištu Republike Hrvatske, ali pod jednakim uvjetima kao i hrvatskim odvjetnicima, kako u pogledu navedene vrste pravne pomoći, ali i drugih oblika pravne pomoći iz članka 3. Zakona o odvjetništvu.
Internet stranice NN 67/2009 • Ističe da su sukladno članku 140. Ustava međunarodni ugovori koji su na propisani način ratificirani i objavljeni u Republici Hrvatskoj, po pravnoj snazi iznad zakona, ali ispod Ustava. Stoga podnositeljica smatra kako je primjena odredaba Marakeškog ugovora u ovom slučaju u nesuglasju s Ustavom glede osnivanja predmetne podružnice, obavljena mimo i bez znanja podnositeljice, a što inače ne bi bilo dopušteno hrvatskim odvjetnicima prema članku 31. Zakona o odvjetništvu u svezi s člankom 51. Zakona o sudskom registru. Naime i takvo obavljanje djelatnosti stranih odvjetnika kakvo je u ovom slučaju registrirano, u svezi pružanja pravne pomoći glede domaćeg i inozemnog prava mora biti podložno kako prethodnom, tako i trajnom nadzoru i kontroli od strane podnositeljice, a radi osiguranja adekvatne pravne pomoći svim hrvatskim fizičkim i pravnim osobama, a i svim drugim osobama koje imaju prebivalište, boravište ili poslovni nastan u Hrvatskoj.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 67/2009 • U ovom slučaju ta jamstvena i nadzorna funkcija podnositeljice je izostala, čime je zasnovana praksa da izostane i ubuduće. Naime, pri upisu podružnice izostalo je bilo kakvo očitovanje ili odobrenje od strane podnositeljice, a koje bi osiguralo barem minimum kvalitete usluge pravnog savjetovanja, što se temeljem Zakona o odvjetništvu redovito provodi pri upisu osobe u Imenik odvjetnika i osnivanju odvjetničkih društava.
Informacije NN 67/2009 • »Ako bi se Hrvatskoj odvjetničkoj komori uskratila ova ovlast i dužnost nadzora i kontrole stranog pružatelja pravne pomoći, nitko ne bi mogao osigurati hrvatskim klijentima – ili klijentima iz trećih zemalja – da bi im pravnu pomoć pružala samostalna i neovisna služba, jamčeći stručnost, dostojnost, odgovornost, tajnost i trajnost čuvanja povjerenih podataka, poslovnu diskreciju te imunitet i zaštitu od nezakonite radnje državnih tijela«, ističe podnositeljica ustavne tužbe.
Poslovne stranice NN 67/2009 • Navodi da podružnica nema pravnu osobnost te ne može biti samostalna i neovisna. Postavlja se i pitanje stručnosti osoba zaposlenih u podružnici stranog osnivača, jer je pitanje hoće li strani odvjetnici zaposliti stručnu osobu. U konkretnom slučaju osoba zaposlena u podružnici nije ničim dokazala stručnost na području međunarodnog prava, primjerice specijalizacijom temeljem prakse ili stručnog stupnja naobrazbe. Također nema ni jamstva dostojnosti osoba koje će raditi u podružnici, a što je uvjet za obavljanje odvjetništva prema člancima 48. točki 10. i 49. Zakona o odvjetništvu. Čak i kad bi stručnost i dostojnost osoba u podružnici bila neupitna, nema jamstva da se ovakvim upisom ubuduće neće omogućiti da se pružanjem pravne pomoći bave osobe koje obavljaju poslove nespojive s ugledom i neovisnošću odvjetništva.
Pregledi NN 67/2009 • Nadalje, po ustrojbenom obliku osnovana podružnica je dio društva s ograničenom odgovornošću sa sjedištem u Republici Austriji, što se kosi s obvezom osnivanja javnog trgovačkog društva – odvjetničkog društva sukladno članku 27. stavku 2. Zakona o odvjetništvu, čime su hrvatski odvjetnici stavljeni u nepovoljniji položaj od osnivača podružnice i novoosnovane podružnice, budući da inozemni osnivač odgovara za obveze podružnice samo do visine temeljnog kapitala. Kako prema Zakonu o odvjetništvu odvjetnici za obveze odgovaraju svom svojom imovinom, nema jamstva da će obveze podružnice biti ispoštovane. Također osobe koje rade u podružnici nisu osigurane od profesionalne odgovornosti za štetu u smislu članka 44. Zakona o odvjetništvu. Također nema ni obveze čuvanja odvjetničke tajne u smislu članka 13. Zakona o odvjetništvu. Stoga nema ni jamstva da poslovni rezultati podružnice neće biti objavljeni u promidžbenom materijalu a sve radi reklame, što hrvatski odvjetnici ne smiju činiti.
Besplatno NN 67/2009 • Ističe da je jedino tijelo koje je ovlašteno i dužno provjeravati navedeni niz odlika koje mora zadovoljiti pružatelj pravne pomoći jest upravo podnositeljica, koja bi to trebala učiniti prije upisa i nakon učinjenog upisa u sudski registar.
Glasnik NN 67/2009 • Smatra da se navedenom praksom Visokog trgovačkog suda općenito otvara mogućnost registriranja trgovačkih društava s ciljem maskiranja neovlaštenog pružanja pravne pomoći u opsegu puno znatnijem od onoga koji je u ovom slučaju registriran. Ističe da prema pravilima koja važe u Republici Austriji i Saveznoj Republici Njemačkoj obavljanje navedenog oblika pravne pomoći nije moguće bez uvida, odobrenja, nadzora i kontrole odvjetničkih komora tih država. U obje države je sloboda pristupa tržištu primjenom Marakeškog sporazuma zajamčena, ali obavljanje djelatnosti je pomno regulirano.
Propis NN 67/2009 • 3. U ustavnosudskom postupku pribavljena je preslika spisa prvostupanjskog predmeta broj: Tt-04/9730 te stručno mišljenje stručnjaka za međunarodno trgovačko i registarsko pravo. Također DLA P. W.-T. R. G., Podružnica u Republici Hrvatskoj za savjetodavne usluge o domaćem pravu stranog pružatelja usluge te stranom i međunarodnom pravu iz Z., zastupan po zastupniku B. N., dostavio je kao zainteresirana osoba u ovom ustavnosudskom postupku, očitovanje na navode ustavne tužbe.
Propis NN 67/2009 • 4. Prema članku 62. stavku 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), svatko može podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom.
Propis NN 67/2009 • Ustavni sud u postupku pokrenutom ustavnom tužbom, u granicama zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama podnositelja povrijeđeno njegovo ustavno pravo. Ustavni sud ne ispituje povrede zakona, nego povrede ustavnih prava. Stoga je pozivanje na nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, pogrešnu primjenu materijalnog prava i/ili bitne povrede postupka, kao polazište za podnošenje ustavne tužbe, neosnovano, jer Ustavni sud nije žalbeni sud. Odlučujući o ustavnoj tužbi Ustavni sud ispituje jesu li aktima, protiv kojih je ustavna tužba podnesena, povrijeđena ustavna prava, a sudska kontrola njihove zakonitosti zajamčena je Ustavom pred redovnim sudovima. Zato bi se takvim razlozima Ustavni sud, odlučujući o ustavnoj tužbi, mogao baviti samo kad bi se oni pojavili kao odrednice sadržaja povrijeđenog ustavnog prava ili kao neki oblik njegove povrede.
Propis NN 67/2009 • 5. Odbijajući žalbu podnositeljice, Visoki trgovački sud primjenom odredbi članaka 381. i 365. stavka 2. Zakona o parničnom postupku (»Narodne novine«, broj 53/91., 91/92., 112/99., 88/01. i 117/03.) u svezi s člankom 20. Zakona o sudskom registru (»Narodne novine«, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99. i 45/99.) utvrđuje da je prvostupanjsko rješenje kojim je dopušten upis navedene podružnice u sudski registar pravilno i zakonito.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 112/93, Broj 177/04, Broj 137/08, Broj 130/06, Broj 45/07, Broj 26/09


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled