PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2008-05-53-1857 NN 53/2008

• 5. Odredba članka 49. stavka 1. Zakona o odvjetništvu već je također bila predmetom ocjene suglasnosti s Ustavom.


Stranica 2008-05-53-1857 NN 53/2008

• Ustavni sud rješenjem broj: U-I-337/1994 (»Narodne novine« broj 49/95.) od 5. srpnja 1995. godine, nije prihvatio prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom naznačene zakonske odredbe iz sljedećih razloga:


Stranica 2008-05-53-1857 NN 53/2008

• »Dostojnost u smislu citirane odredbe pravni je standard, koji se nikako ne može poistovjetiti s institutom kaznenog prava, pojmovima nekažnjavanja ili pravnih posljedica osude u kaznenopravnom smislu. Pojam dostojnosti u sebi sadrži skup moralnih odlika, među inima i predanost dužnostima, savjesnost i dr., a na što upućuje i odvjetnička prisega utvrđena odredbom članka 51. Zakona o odvjetništvu. Propuštanje davanja svečane prisege u Zakonom određenom roku ima za posljedicu brisanje odobrenog upisa iz imenika odvjetnika. Ugled odvjetništva ovisi o tome koga odvjetništvo prima u svoje redove, a taj bi se ugled, na kojem osim toga ustraje i Zakon zbog samog ustavnog položaja odvjetništva, mogao ugroziti ako bi odvjetništvo bez kriterija dopustilo da tu službu obavlja osoba čije ranije ponašanje i djelatnost nose u sebi značajke suprotne odlikama koje sadrži pojam dostojnosti«.


Stranica 2008-05-53-1857 NN 53/2008

• Predlagateljica u prijedlogu nije navela nove razloge zbog kojih bi Sud preispitao svoje već zauzeto stajalište i ponovno ocijenio suglasnost odredbe članka 49. Zakona o odvjetništvu s odredbama Ustava, u smislu odredbe članka 54. Ustavnog zakona.


Internet NN 53/2008
• Na temelju utvrđenja da je ograničenje koje je tom zakonskom odredbom (dostojnost) propisano za obavljanje odvjetništva (i koje se svojim sadržajem nadovezuje na odredbu članka 48. Zakona), razmjerno naravi potrebe u svakom pojedinom slučaju, Sud tvrdnje predlagateljice da je odredbom članka 49. Zakona o odvjetništvu »narušen model pune rehabilitacije« cijeni neosnovanima.

Internet stranice NN 53/2008
• 6. Odredbom članka 53. stavka 2. Zakona o odvjetništvu propisana je obustava, odnosno mirovanje obavljanja odvjetništva, u slučajevima kada je protiv odvjetnika pokrenut kazneni postupak za kazneno djelo koje je po svojoj prirodi tako da ga čini nedostojnim za obavljanje odvjetništva, odnosno u slučaju pokretanja disciplinskog postupka protiv odvjetnika zbog teže povrede dužnosti i ugleda odvjetništva. Ponovno se kao prioritet za bavljenje odvjetništvom podrazumijeva dostojnost i savjesnost u obavljanju odvjetničke službe.

Internet stranice NN 53/2008 • Tumačenje je Suda da je navedenom zakonskom odredbom propisano tzv. privremeno obustavljanje odnosno mirovanje faktičnog obavljanja poslova odvjetništva, za vrijeme dok se odvjetnik nalazi u pritvoru, odnosno dok se protiv njega vodi disciplinski postupak radi teže povrede odvjetničke dužnosti. Upravo zbog osnovnih smjernica koje je Ustav propisao odvjetništvu (članak 27.), Sud smatra da osporena odredba članka 53. stavka 2. Zakona o odvjetništvu, nije nesuglasna s odredbama članaka 28. i 30. Ustava.
Internet stranice NN 53/2008 • Ograničenje propisano tom zakonskom odredbom (privremena obustava ili mirovanje odvjetništva), iz navedenih razloga razmjerno je cilju koji se ograničenjem želi postići, a u smislu odredbe članka 16. Ustava.
Internet stranice NN 53/2008 • 7. Odredbom članka 56. točkom 5. Zakona o odvjetništvu propisano je da odvjetniku prestaje prava na obavljanje odvjetništva ako je to pravo izgubio izricanjem disciplinske kazne, a odredbom članka 57. stavkom 1. točkama 4. i 6. Zakona o odvjetništvu propisano je da odvjetnik ne smije obavljati odvjetništvo u slučaju kada mu je izrečena disciplinska kazna gubitka tog prava i u slučaju kada je osuđen na bezuvjetnu kaznu zatvora dulju od šest mjeseci. Člankom 57. stavkom 2. Zakona o odvjetništvu propisano je da i u ostalim slučajevima gubitka prava na obavljanje odvjetništva, odvjetnik više ne može obavljati odvjetništvo od dana dostave rješenja tijela Komore.
Internet stranice NN 53/2008 • Nije u pravu predlagatelj kada tvrdi da je navedenim člancima Zakona o odvjetništvu povrijeđeno Ustavom zajamčeno pravo na rad i slobodu rada, propisano odredbom članka 54. stavka 1. Ustava.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 53/2008 • Riječ je, naime, o primjerima kada se odvjetnik nije ponašao u skladu sa mjerodavnim materijalnim pravom kaznenog zakonodavstva, odnosno nije poštivao odredbe Zakona o odvjetništvu, Statuta Hrvatske odvjetničke komore ili Kodeksa odvjetničke etike. Postupajući protivno važećim zakonskim normama kaznenog zakonodavstva, odnosno suprotno načelima na koja se kao odvjetnik obvezao u vršenju odvjetničke službe, takva osoba nije poštivala niti Ustavom propisanu ulogu odvjetništva, usmjerenu prije svega prema pružanju pravne zaštite građanima, te promicanju pravne sigurnosti u Republici Hrvatskoj.
Informacije NN 53/2008 • Odredbe članka 56. točke 5. i članka 57. stavka 1. točke 4. i 6. i stavka 2. Zakona o odvjetništvu Sud ne ocjenjuje nesuglasnim odredbama Ustava na koje upućuje predlagatelj.
Poslovne stranice NN 53/2008 • 8. Odredbom članka 60. Zakona o odvjetništvu propisan je put pravne zaštite protiv rješenja kojim tijelo Komore odlučuje o stjecanju, mirovanju, obustavi ili gubitku prava na obavljanje odvjetništva.
Pregledi NN 53/2008 • Budući da je protiv tih rješenja dopušten prigovor Vrhovnom sudu Republike Hrvatske, a u postupku odlučivanja o podnesenom prigovoru Vrhovni sud Republike Hrvatske odlučuje, u pravilu na sjednicama vijeća na kojima nije prisutan podnositelj prigovora, predlagatelj smatra da je navedena zakonska odredba u nesuglasju s odredbom članka 119. Ustava.
Besplatno NN 53/2008 • Odredbom članka 119. Ustava propisano je da su sudske rasprave javne i presude se izriču javno, u ime Republike Hrvatske, a javnost sudske rasprave može se isključiti samo iz razloga navedenih u stavku 2. članka 119. Ustava (interesi morala, javnog reda ili državne sigurnosti i dr.).
Glasnik NN 53/2008 • Rješavajući o prigovoru podnesenom protiv rješenja kojim tijelo Komore odlučuje o stjecanju, mirovanju, obustavi ili gubitku prava na obavljanje odvjetništva Vrhovni sud Republike Hrvatske u postupku, na odgovarajući način primjenjuje propise o upravnom sporu. Odredbom članka 34. stavkom 2. Zakona o upravnim sporovima (»Narodne novine« broj 53/91., 9/92. i 77/92.) propisano je da zbog složenosti sporne stvari, ili ako se inače nađe da je to potrebno radi boljeg razjašnjenja stvari, sud može odlučiti da se održi usmena rasprava.
Propis NN 53/2008 • Slijedom navedenog, Sud neosnovanima cijeni navode predlagatelja da je osporenom odredbom članka 60. Zakona o odvjetništvu, odvjetniku »onemogućeno pravo na pošteno suđenje, odnosno pravo da ga u punoj jednakosti, pošteno i javno sasluša neovisni i nepristrani sud«. Ocijeni li da se radi o složenijoj pravnoj stvari Vrhovni sud Republike Hrvatske može u postupku odlučivanja o prigovoru podnositelja protiv naznačenih rješenja tijela Komore odgovarajuće primijeniti odredbu članka 34. stavka 2. Zakona o upravnim sporovima.
Propis NN 53/2008 • 9. Zakon o odvjetništvu, u odredbi članka 72. stavcima 1., 2. i 3., propisuje disciplinske mjere koje se odvjetniku i odvjetničkom vježbeniku mogu izreći za teže povrede dužnosti i ugleda odvjetništva.
Propis NN 53/2008 • Osporavajući navedenu zakonsku odredbu, predlagatelj prvenstveno ističe njezinu nesuglasnost s odredbom članka 16. Ustava, smatrajući da se primjenom te zakonske odredbe »ograničavaju slobode i prava osoba koje su već upisane u Imenik odvjetnika, odnosno Imenik odvjetničkih vježbenika«.
Propis NN 53/2008 • Sud napominje da se u slučajevima propisanim stavcima 1. i 2. članka 72. Zakona o odvjetništvu, radi o težim povredama dužnosti i ugleda odvjetništva i sankcijama propisanim za te povrede. Za slučaj kada je odvjetnik ili odvjetnički vježbenik počinio opisanu (tešku) povredu dužnosti i ugleda odvjetništva, zakonodavac je propisao i izricanje najtežih sankcija, između kojih je i gubitak prava na obavljanje odvjetništva od šest mjeseci do pet godina, gubitak tog prava u trajanju od pet do deset godina, a za odvjetničkog vježbenika brisanje iz imenika odvjetničkih vježbenika za vrijeme od šest do tri godine, odnosno trajno brisanje.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 111/04, Broj 88/00, Broj 75/93, Broj 51/95, Broj 61/04, Broj 70/01


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled