PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 2/2005 • Odabir valnih duljina za mjerenje emisije analita mora biti sukladan koncentracijama elemenata koji se određuju. Ako je koncentracija analita izvan djelatnog raspona jedne emisijske linije, mora se primijeniti druga emisijska linija. Najprije se bira najosjetljivija emisijska linija (bez smetnji), potom manje osjetljiva linija. Kod analize na granici detekcije, ili u blizini te granice, obično je najbolje odabrati najosjetljiviju liniju za dotični analit. Spektralne i pozadinske interferencije predstavljaju najveće poteškoće kod ICP-AES postupka. Moguće interferencije su npr, jednostavni pozadinski pomak, kosi pozadinski pomak, izravno spektralno preklapanje i složeni pozadinski pomak. Svaka ova smetnja ima vlastiti uzrok i lijekove. Interferencije se ispravljaju, a radni parametri optimiziraju, ovisno o matriksima. Neke se smetnje mogu izbjeći razrjeđivanjem ili prilagodbom matriksa. Sa svakom serijom ispitivanih uzoraka, na isti način kao i uzorci, mora se obraditi i referentni i obogaćeni materijal koji sadrži poznate količine jednog ili više analita. Za provjeru eventualnog pomaka, standard se mora ubacivati, primjerice, nakon 10 uzoraka. Svi reagensi i plazma plin moraju biti najveće moguće čistoće.
NN 2/2005 • 1.4.8. Posebni zahtjevi za spektrometriju masa s induktivno spregnutom plazmom (ICP-MS)
NN 2/2005 • Određivanje elemenata u tragovima prosječne atomske mase, kao što su krom, bakar i nikal može biti podložno jakim smetnjama od drugih izobarnih ili/i višeatomskih iona. To se može spriječiti jedino ako je snaga razlučivanja najmanje 7000-8000. Poteškoće vezane za postupke spektrometrije masa uključuju instrumentalni pomak, utjecaj matriksa i interferencije molekulskih iona (m/z < 80). Da bi se ispravio instrumentalni pomak i učinci matriksa treba pripremiti više unutarnjih standarda koji pokrivaju isti maseni raspon kao i elementi koji se ispituju.
NN 2/2005 • Prije mjerenja postupkom ICP-MS, nužna je potpuna razgradnja organske tvari u uzorcima. Kao i kod atomske apsorpcijske spektrometrije (AAS), hlapljivi elementi, npr. jod, moraju se nakon razaranja u zatvorenim posudama prevesti u stabilno oksidacijsko stanje. Najjače smetnje uzrokovane su kombinacijama molekulskih iona s argonom (plazma plin), vodikom, ugljikom, dušikom i kisikom (podrijetlom iz kiselina za otapanje, iz atmosfere, ili kao nečistoće plazmenog plina) s matriksom. Kako bi se izbjegle interferencije, nužno je potpuno raščinjivanje, korekcija osnovnog šuma te odgovarajući odabir analitičkih masa i ponekad manja količina analita i posljedično viša granica detekcije te odabir kiselina za otapanje, npr. dušične kiseline.
NN 2/2005 • Da bi se odredili elementi, interferencije se moraju isključiti odgovarajućim odabirom specifičnih analitičkih masa, uključujući provjeru omjera izotopa. Za svako mjerenje se mora, upotrebom unutarnjih standarda, provjeriti odziv instrumenta na Fano faktore.
NN 2/2005 • Vrednovanjem se mora pokazati da analitička metoda udovoljava kriterijima koji se odnose na odgovarajuće značajke učinkovitosti.
NN 2/2005 • Različiti ciljevi kontrole zahtijevaju različite kategorije metoda. Sljedeća tablica pokazuje koje se značajke izvedbe provjeravaju za svaku vrstu metode.
NN 2/2005 • Tablica 9. Klasifikacija analitičkih metoda prema značajkama izvedbe koje se moraju odrediti
NN 2/2005 • U ovom poglavlju su navedeni primjeri i/ili upućivanja za postupke vrednovanja analitičkih metoda. Mogu se primijeniti i drugi postupci kako bi se pokazalo da analitička metoda udovoljava kriterijima učinkovitosti, uz uvjet da pružaju istu razinu i kvalitetu informacija.
NN 2/2005 • Vrednovanje se, također, može obaviti provođenjem međulaboratorijskog ispitivanja prema Codex-u Alimentarius-u, ISO-u ili IUPAC-u, ili prema alternativnim metodama kao što su ispitivanja u jednom laboratoriju odnosno unutarnje vrednovanje. Ovaj se dio usredotočuje na studije unutar jednog laboratorija (unutarnje vrednovanje) uz modularni postupak. Ovaj se postupak sastoji od:
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 2/2005 • 1. skupa zajedničkih značajki učinkovitosti koje su neovisne o primijenjenom modelu vrednovanja i
NN 2/2005 • 2. specifičnijih postupaka ovisnih o modelu, kao što je opisano u tablici 10.
NN 2/2005 • Tablica 10. Izvedbeni parametri neovisnog modela i ovisnog modela
NN 2/2005 • Izvedbeni parametri neovisnog modelaIzvedbeni parametri ovisnog modela
NN 2/2005 • Bez obzira koji se postupak vrednovanja primjenjuje, moraju se odrediti sljedeće značajke učinkovitosti. Da bi se smanjio opseg posla, može se primijeniti pažljivo osmišljeni i statistički utemeljeni postupak u kojemu će se kombinirati ispitivanja obavljena u cilju određivanja različitih parametara.
NN 2/2005 • Za analitičke metode je važna sposobnost razlučivanja između analita i njima srodnih tvari (izomera, metabolita, produkata razgradnje, endogenih tvari, sastojaka matriksa, itd.). Nužno je provesti dva postupka kako bi se provjerile interferencije.
NN 2/2005 • Stoga se odabiru tvari koje bi mogle izazvati interferencije i analiziraju se slijepi uzorci za dokazivanje prisutnosti mogućih interferencija i procijenjuje se njihov učinak:
NN 2/2005 • – odabere se niz kemijski srodnih spojeva (metabolita, derivata, itd.) ili drugih tvari koje bi mogle interferirati sa spojem koji se dokazuje u uzorku;
NN 2/2005 • – analizira se odgovarajući broj reprezentativnih slijepih uzoraka (n 3 20) i provjere interferencije (signali, pikovi, tragovi iona) u području u kojemu očekujemo otpuštanje dokazivanog analita;
NN 2/2005 • – osim toga, reprezentativni slijepi uzorci moraju se obogatiti do odgovarajuće koncentracije tvarima koje bi mogle ometati identifikaciju i/ili kvantifikaciju analita.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 15/05, Broj 26/03,
Broj 125/03, Broj 141/97,
Broj 109/07, Broj 72/05
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE