PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2007-04-38-1242 NN 38/2007

• Također, tijekom 2006. u sklopu IPP-a, Oružane snage Republike Hrvatske su sudjelovale i na osam NATO/PfP vježbi.


Stranica 2007-04-38-1242 NN 38/2007

• Tijekom 2006. Republika Hrvatska je istaknula želju za uključivanjem u savezničku operaciju Active Endeavour na Mediteranu. Prvi korak bit će slanje jednog operativnog časnika za vezu u stožer operacije u Napulj, što je Odlukom odborio Hrvatski sabor u prosincu 2006. U drugoj fazi bi, u skladu s pismom ministra obrane prema glavnom tajniku NATO-a, modalitete hrvatskog sudjelovanja usuglasili i predložili zapovjednik HRM-a i zapovjednik pmorske komponente NATO-a.


Stranica 2007-04-38-1242 NN 38/2007

• Tijekom 2006. Republika Hrvatska je znatno povećala svoje sudjelovanje u NATO-vođenoj međunarodnoj mirovnoj operaciji pod mandatom Ujedinjenih naroda ISAF u Afganistanu te je u proteklom razdoblju prema Odluci Hrvatskog sabora 3 utrostručila broj razmještenih pripadnika svojih Oružanih snaga u operaciji ISAF. Razmještajem novih snaga angažirano je ukupno 147 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, a u operaciji su angažirani i hrvatski diplomati i policajci.


Stranica 2007-04-38-1242 NN 38/2007

• Trenutno Republika Hrvatska sudjeluje u misiji ISAF s osmim nacionalnim kontingentom koji osim NOS Vojne policije i ostalih elemenata razmještenih u RC Kabul, uključuje i snage razmještene u zapadnom i sjevernom dijelu Afganistana. U svibnju 2006. Republika Hrvatska je razmjestila u sastav Pokrajinskog tima za obnovu (Provincial Reconstruction Team, PRT) koji vodi Litva u Chaghcharanu, pokrajina Ghor, svoj Pokretni tim za vezu i motrenje (Mobile Liaison Observation Team, MLOT). Početkom srpnja 2006. Republika Hrvatska je u ISAF razmjestila i svoj tim za obuku snaga Afganistanske vojske (Operational Mentoring Liaison Team, OMLT) koji djeluje operativno na dvije lokacije, Mazar-e-Sharif i Meymana, a jedno vrijeme djelovao je i na području Kandahara. Početkom srpnja 2006. u ISAF (Mazar-e-Sharif) razmješten je i pješački vod (Infantry Task Force, INF TF) s elementima potpore. Osim navedenog, razmješteni su i časnici u zapovjedništvo RC NORTH. Sanitetski tim, uključen u ISAF u sklopu kombiniranog sanitetskog tima zemalja Američko--jadranske povelje pri grčkoj poljskoj bolnici nastavlja podupirati sanitetsko zbrinjavanje na Kabulskoj zračnoj luci (Kabul International Airport, KAIA). U 2007. Republika Hrvatska planira povećatiovećati sudjelovanje u ISAF-u do 200 pripadnika Oružanih snaga. Kao jedan od oblika navedenog povećanog doprinosa operaciji u Afganistanu donesena je odluka o sudjelovanju peteročlanog tima u PRT-u koji vodi Mađarska u Pol-e-Khomriju, pokrajina Baghlan.


Internet NN 38/2007
• 3 Ukupna odobrena brojčana veličina sudjelovanja u ISAF-u, u skladu s Odlukom Hrvatskog sabora od 1. srpnja 2005., bila je do 150 pripadnika Oružanih snaga, a prema Odluci iz prosinca 2006. povećana je na 200 pripadnika u 2007 te na 300 pripadnika u 2008.

Internet stranice NN 38/2007
• U mnogim područjima djelovanja, učinkovito ostvarivanje ciljeva obrambene politike zahtijeva suradnju i koordinaciju s drugim tijelima državne vlasti. Isto tako, ostvarivanje ciljeva iz drugih područja državne politike zahtijeva suradnju s Ministarstvom obrane odnosno drugim institucijama koje djeluju u području obrane. Pri tome je posebno važno spomenuti procese koji vode približavanju Republike Hrvatske punopravnom članstvu u NATO-u.

Internet stranice NN 38/2007 • Proces suradnje, integracije i približavanja Republike Hrvatske punopravnom članstvu Saveza podrazumijeva napore cjelokupne državne uprave. U skladu s time, realizacija brojnih zadaća koje se nalaze u nadležnosti Ministarstva obrane neposredno ovise o međuresornoj suradnji. Možemo izdvojiti nekoliko područja na kojima se ogleda nužnost međuresorne suradnje i koordinacije: sudjelovanje u MAP-u odnosno izrada ANP-a, sudjelovanje u Američko-jadranskoj povelji, sudjelovanje u PARP-u odnosno implementaciji partnerskih ciljeva i izrada Upitnika cjelokupne PfP interoperabilnosti, te suradnja oko aktivnosti vezanih uz IPP i sudjelovanje u operaciji ISAF i ostalim NATO inicijativama.
Internet stranice NN 38/2007 • U pogledu implementacije obveza koje proizlaze iz sudjelovanja u MAP-u te radi bolje koordinacije i suradnje s NATO-om, a koja podrazumijeva napore cjelokupne državne uprave, valja izdvojiti suradnju s drugim vladinim resorima i sudjelovanje u okviru Međuresorne radne skupine za suradnju Vlade Republike Hrvatske s NATO-om i provedbu Akcijskog plana za članstvo. U radu navedene radne skupine osim predstavnika Ministarstva obrane i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija sudjeluju predstavnici Hrvatskog sabora, Ureda Predsjednika Republike Hrvatske, Vlade Republike Hrvatske, Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost i ostalih ministarstava (Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva financija, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka itd.).
Internet stranice NN 38/2007 • Premda je sudjelovanje u PARP-u usmjereno prvenstveno na obrambeni sektor i samim time prvenstveno podrazumijeva suradnju između ustrojstvenih jedinica unutar obrambenog sustava, uspostavljenja je suradnja i s drugim tijelima državne uprave koja su neposredno ili posredno uključena u implementaciju obveza iz navedenog procesa. U idućem razdoblju potrebno je unaprijediti međuresornu suradnju u implementaciji Partnerskih ciljeva vezanih uz Potporu zemlje domaćina (poput definiranja kataloga sposobnosti ili određivanja zračne luke koja će pružati prijam i potporu savezničkim snagama) i prilagodbe nacionalnog zakonodavstva. Izrađena je završna inačica prijedloga Koncepta i Plana ponude infrastrukturnih objekata. Ministarstvo obrane je izradilo Memorandum o razumijevanju između Vlade Republike Hrvatske i Vrhovnog savezničkog zapovjedništva u Europi (SHAPE) i Zapovjedništva vrhovnog savezničkog zapovjednika za transformaciju (HQ SACT) vezano za pružanje potpore zemlje domaćina za izvršenje NATO operacija.
Internet stranice NN 38/2007 • Suradnja unutar obrambenog sustava u provedbi aktivnosti iz hrvatskog Individualnog partnerskog programa (IPP-a) na zadovoljavajućoj je razini o čemu svjedoči relativno visok postotak provedenih planskih aktivnosti.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 38/2007 • Međuresorna suradnja je uspostavljena i po pitanjima vezanim uz sudjelovanje u NATO operacijama i inicijativama. Ispitivanje modela sudjelovanja u NATO operacijama kao i povećanje hrvatskog doprinosa rezultat je koordiniranog rada Ministarstva obrane, Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija i Vlade Republike Hrvatske. Najvidljiviji primjer je ovogodišnje utrostručenje broja pripadnika hrvatskih Oružanih snaga u misiji ISAF te planirano daljnje povećanje tijekom 2007. i 2008. do ukupno 300 pripadnika. Također, doprinos NATO obučnoj misiji u Iraku (NTM-I) koja uključuje ponudu donacije oružja i obuke pripadnika iračkih sigurnosnih snaga te odluka o doprinosu NATO operaciji Active Endeavour rezultat su međuresornih napora. Suradnja u budućem razdoblju će se osim navedenih područja koncentrirati na ispitivanje načina i mogućnosti osnivanja hrvatskog Provincijskog rekonstrukcijskog tima (PRT-a) u Afganistanu, kao i na implementaciji Komunikacijske strategije za članstvo Republike Hrvatske u NATO-u.
Informacije NN 38/2007 • U području sigurnosno-obavještajnih poslova Vojno sigurnosno-obavještajna agencija pruža potporu Vladi Republike Hrvatske sudjelovanjem u radu »Međuresorne radne skupine za praćenje nacionalne provedbe Rezolucije Vijeća sigurnosti UN 1373/2001. o suzbijanju terorizma«. Isto tako Vojna sigurnosno-obavještajna agencija je uključena u rad »Nacionalnog povjerenstva za sprječavanje širenja oružja za masovno uništenje te opreme, tehnologije i materijala vezanih uz oružje« putem svojeg predstavnika.
Poslovne stranice NN 38/2007 • Slijedom suradnje Republike Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država u okviru Inicijative za sprječavanje širenja oružja za masovno uništenje (WMD) te opreme, tehnologije i materijala vezanih za to oružje (PSI), a n temelju zaključaka bilateralnih obrambenih konzultacija RH i SAD, potkraj ožujka 2006. održana je međunarodna i međuresorsna vježba (Adriatic Regional WMD Integrated Exercise, ARIEX – 2006.), čiji su sudionici osim Republike Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država bile Republika Albanija, Republika Makedonija i Republika Poljska.
Pregledi NN 38/2007 • U obavljanju poslova i djelatnosti Vojna sigurnosno-obavještajna agencija je ostvarivala suradnju u većem broju predmeta vezanih uz procesuiranje kaznenih djela ratnog zločina s Ministarstvom unutarnjih poslova i Državnim odvjetništvom Republike Hrvtaske odnosno s drugim tijelima Ministarstva pravosuđa. Uz to bila su intenzivna postupanja po zahtjevima Uprave za suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom Ministarstva pravosuđa, a vezano uz zahtjeve za pomoć predstavnika stranaka u postupcima pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) odnosno Tužiteljstva MKSJ-a i pravnih predstavnika hrvatskih državljana koje je optužio MKSJ. Nadalje je ostvarena puna suradnja, najviše razmjenom podataka i koordiniranim postupanjem na predmetima vezanim uz borbu protiv organiziranog kriminala i terorizma. Pružena je potpora i drugim tijelima državne uprave (Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija) u vidu dostave prikupljenih podataka za postupke iz njihove nadležnosti, a poglavito podataka koji su se odnosili na krađu odnosno nestanak naoružanja, sredstava i vojne opreme kao i na trgovinu vojnom opremom ili opremom dvojne namjene posebno kada je oprema usmjeravana prema državama koje su oje su ličitim oblicima embarga međunarodne zajednice.
Besplatno NN 38/2007 • Sljedeće područje međuresorne suradnje odnosi se na organiziranje i usklađivanje rada u području obrambenih priprema sa nadležnim središnjim tijelima državne uprave u skladu sa Zakonom o obrani i podzakonskim propisima kojima se uređuje ova problematika. U sklopu tih aktivnosti Ministarstvo obrane je radilo na usklađivanju popisa pravnih osoba i objekata od posebnog značaja za obranu iz nadležnosti središnjih tijela državne uprave, te su izvršene potrebne izmjene i dopune popisa.
Glasnik NN 38/2007 • Značajna je aktivna suradnja Ministarstva obrane s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje koja se provodila na području posebnih mjera zaštite od požara, usklađivanju standardnih operativnih postupaka u slučaju katastrofa i većih nesreća te angažiranju resursa MORH-a za potrebe sustava zaštite i spašavanja.
Propis NN 38/2007 • U sklopu regionalne inicijative ministara obrane zemalja jugoistočne Europe (SEDM) uspješno je provedena treća međunarodna simulacijska vježba SEESIM 06, koja se odvijala u prostoru Taktičkog simulacijskog središtu od 8. do 17. studenog 2006. Vježba je provedena u organizaciji Državne uprave za zaštitu i spašavanje te suorganizaciji Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova uz aktivno uključenje Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstva mora, prometa, turizma i razvitka, Ministarstva financija, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Hrvatskih voda i Hrvatskog crvenog križa. Vježba je provedena radi uvježbavanja postojećih procedura nacionalnih civilnih i vojnih struktura te suradnje država regije za pripravnost, odgovor i upravljanje u kriznim situacijama.
Propis NN 38/2007 • U 2006. započete su pripremne aktivnosti za održavanje međunarodne vježbe zaštite i spašavanja IDASSA 07 koja će se u organizaciji Državne uprave za zaštitu i spašavanje u suradnji s Ministarstvom obrane, Ministarstvom unutarnjih poslova, Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi i Ministarstvom vanjskih poslova i europskih integracija te uz potporu drugih tijela državne uprave, održati na području Zadarske županije od 21. do 24. svibnja 2007.
Propis NN 38/2007 • U području istraživanja i razvoja Ministarstvo obrane odnosno Institut za istraživanje i razvoj obrambenih sustava uspostavio je vrlo dobru suradnju s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa te gotovo svim relevantnim znanstvenim i visokoškolskim ustanovama u Republici Hrvatskoj, među kojima je potrebno posebno naglasiti Institut »Ruđer Bošković«, Institut »Ivo Pilar«, Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište u Splitu, Brodarski institut, Fakultet elektronike i računarstva, Fakultet političkih znanosti, Geološki fakultet, Veleučilište u Velikoj Gorici, Centar za strateške i sigurnosne studije »DEFIMI«.
Propis NN 38/2007 • Politika upravljanja djelatnim osobljem razvija se u četiri područja: pribavljanje osoblja, profesionalni razvoj, personalna potpora te tranzicija i izdvajanje osoblja. Sva četiri područja obuhvaćaju vojno i civilno osoblje.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 68/07, Broj 41/08, Broj 85/09, Broj 82/07, Broj 48/92, Broj 32/97


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled