PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1999-01-3-34 NN 3/1999

• 33. MRS 29, Financijsko izvješćivanje u hiperinflacijskim privredama, zahtijeva da se financijski izvještaji koji se izvješćuju u valuti hiperinflacijskog gospodarstva iskazuju u tekućoj mjernoj jedinici na datum bilance, a dobitak i gubitak od neto monetarnog položaja uključuje se u neto dobit. Isto tako usporedni financijski podaci iskazani u prethodnim razdobljima se prepravljaju u tekuću mjernu jedinicu.


Propis NN 3/1999

• 34. Poduzeća primjenjuju ista načela na datumima razdoblja u toku godine, s time da se prezentiranje svih podataka međurazdoblja u mjernoj jedinici na kraju razdoblja u toku godine, zajedno s proisteklim dobitkom ili gubitkom od monetarnog položaja uključuje u neto dobit razdoblja u toku godine. Priznati dobitak ili gubitak se ne poništava. Također se ne primjenjuje procijenjena godišnja stopa inflacije kod sastavljanja financijskog izvješća razdoblja u toku godine.


Propis NN 3/1999

• 35. MRS 16, Nekretnine, postrojenje i oprema, zahtijeva da se gubitak kod umanjenja vrijednosti imovine treba priznati ako je nadoknadivi iznos pao ispod knjigovodstvenog iznosa. U MRS-u 9, Troškovi istraživanja i razvoja, utvrđen je sličan zahtjev koji se odnosi na kapitalizaciju troškova razvoja. IASC sada priprema novi standard o umanjenju vrijednosti imovine, koji će sadržavati kriterij za identificiranje, priznavanje i storniranje gubitaka kod umanjenja odnosno otpisa i predložiti zahtjev za testiranje nematerijalne imovine i goodwilla kod umanjenja vrijednosti imovine.


Propis NN 3/1999

• 36. Ovaj Standard zahtijeva da se primjenjuje isti kriterij za testiranje, priznavanje i storniranje na datum razdoblja u toku godine, kao na kraju financijske godine. Međutim, to ne znači da se mora na kraju svakog razdoblja u toku godine provesti detaljno izračunavanje. Umjesto toga, pregledavaju se pokazatelji značajnog umanjenja vrijednosti imovine, budući da se na kraju većine posljednjih godina određuje je li takvo izračunavanje potrebno.


Propis NN 3/1999
• Ovaj dodatak, koji je objašnjavajući i ne predstavlja dio standarda, pruža primjere primjenjivanja općih načela priznavanja i mjerenja postavljenih točkama 28. do 39. ovoga Standarda. Svrha je ovoga dodatka objasniti primjenu ovoga standarda da se pomog

Propis NN 3/1999
• 1. Zalihe: Na datumima razdoblja u toku godine možda se ne treba zahtijevati popis zaliha i postupke vrednovanja, premda se to može obaviti na kraju financijske godine. Na datumima razdoblja u toku godine može biti dostatno provesti procjene na temelju prodajnih marži. Slično navedenome, na datumima razdoblja u toku godine zalihe prema metodi LIFO mogu se procijeniti primjenom reprezentativnih primjera za svaki predmet ili skupinu zalihe mjerenu metodom LIFO i indeksa inflacije.

Propis NN 3/1999 • 2. Razvrstavanje tekuće i dugotrajne imovine i kratkoročnih i dugoročnih obveza: Poduzeća mogu podrobnije razvrstati tekuću i dugotrajnu imovinu te kratkotrajne i dugotrajne obveze na datumima godišnjeg izvješćivanja nego na datumima razdoblja u toku godine.
Propis NN 3/1999 • 3. Rezerviranja: Utvrđivanje odgovarajućeg iznosa rezervi (kao što su rezerve za jamstva, troškove zaštite okoliša i rezerve za troškove obnove) može biti složeno te često skupo i dugotrajno. Poduzeća radi toga ponekad koriste vanjske stručnjake da im pomognu u izračunavanju godišnjih iznosa. Umjesto da se angažiraju vanjski stručnjaci da izračunavaju nove iznose, na datumima razdoblja u toku godine često se koriste procjene kojima se ažuriraju prijašnja godišnja rezerviranja.
Propis NN 3/1999 • 4. Mirovine: MRS 19, Naknade zaposlenima, zahtijeva da poduzeće utvrdi sadašnju vrijednost definiranih obveza i tržišnu vrijednost plana imovine na svaki datum bilance te potiče poduzeće da kod mjerenja tih obveza angažira kvalificiranog profesionalnog aktuara. Za svrhe izvješćivanja u razdoblju u toku godine, pouzdano mjerenje se često može dobiti ekstrapolacijom posljednjeg aktuarijskog vrednovanja.
Propis NN 3/1999 • 5. Porez na dobit: Poduzeće može izračunati rashod za porez na dobit i razgraničiti poreznu obvezu na godišnjim datumima primjenjujući poreznu stopu za svako pojedino porezno područje da se utvrdi dobit svakog poreznog područja (zakonodavstva). U točki 14. Dodatka 2. polazi se od toga da iako je na datumima razdoblja u toku godine poželjan stanoviti stupanj preciznosti, on se možda neće moći postići u svim slučajevima te se koristi prosječna ponderirana stopa svih poreznih područja (zakonodavstava) ili kategorija dobiti, ako je to razumna aproksimacija učinka korištenjem više pojedinih stopa.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 3/1999 • 6. Nepredviđeni događaji: Utvrđivanje nepredviđenih događaja može obuhvaćati mišljenja pravnih stručnjaka ili drugih savjetnika. Od neovisnih stručnjaka ponekad se dobiju formalna izvješća o nepredviđenim događajima. Takva mišljenja o sudskim sporovima, odštetnim zahtjevima, razrezima poreza i drugim nepredviđenim događajima i neizvjesnostima također se možda mogu trebati na datumima razdoblja u toku godine.
Propis NN 3/1999 • 7. Revalorizacija: MRS 16, Nekretnine, postrojenje i oprema omogućuje kao dopušteni alternativni postupak revalorizaciju nekretnina, postrojenja i opreme prema fer vrijednosti. Pri navedenoj revalorizaciji poduzeća mogu koristiti kvalificirane profesionalne procjenitelje na godišnjim datumima izvješćivanja, mada ne na datumima razdoblja u toku godine.
Propis NN 3/1999 • 8. Međukompanijsko povezivanje (usklađivanje): Neka međukompanijska salda koja se povezuju (usklađuju) kod više razine preciznosti pri sastavljanju konsolidiranih financijskih izvještaja na kraju financijske godine možda se mogu povezati manje precizno pri sastavljanju konsolidiranih financijskih izvještaja na datum razdoblja u toku godine.
Propis NN 3/1999 • 9. Posebne djelatnosti: Zbog složenosti, nedostatka novca ili vremena, iskazivanje posebnih djelatnosti u razdoblju u toku godine možda će biti manje precizno nego na kraju financijske godine. Primjer navedenome mogao bi biti izračunavanje rezervi osiguranja kod osiguravajućih društava.
Propis NN 3/1999 • POPISA PRAVNIH OSOBA KOJIMA JE IZDANA SUGLASNOST ZA OBAVLJANJE STRUČNIH POSLOVA ZAŠTITE OKOLIŠA
Propis NN 3/1999 • Državna uprava za zaštitu prirode i okoliša, temeljem članka 18. Uredbe o uvjetima za izdavanje suglasnosti za obavljanje stručnih poslova zaštite okoliša ("Narodne novine", broj 7/97) objavljuje popis pravnih osoba kojima je izdana suglasnost za obavljanje stručnih poslova zaštite okoliša
Propis NN 3/1999 • Državna uprava za zaštitu prirode i okoliša vodi evidenciju svih pravnih osoba kojima je izdano rješenje kojim se daje suglasnost za obavljanje stručnih poslova zaštite okoliša.
Propis NN 3/1999 • Prethodni popis pravnih osoba kojima je izdana suglasnost za obavljanje stručnih poslova zaštite okoliša objavljen je u "Narodnim novinama", broj 15/98.
Propis NN 4/1999 • Na temelju članka 11. stavka 1. točke 18. Zakona o veterinarstvu ("Narodne novine", broj 70/97), ministar poljoprivrede i šumarstva donosi
Propis NN 4/1999 • O ZABRANI UVOZA U REPUBLIKU HRVATSKU I PROVOZA PREKO TERITORIJA REPUBLIKE HRVATSKE DOMAĆIH I DIVLJIH SVINJA I PROIZVODA PODRIJETLOM OD NAVEDENIH ŽIVOTINJA IZ TALIJANSKE REPUBLIKE - REGIJE NAPOLI, CALABRIA, TRENTINO ALTO ADIGE, VENETO, LAZIO, LOMBARDIA I SICILIA
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 85/94, Broj 173/03, Broj 53/08, Broj 120/05, Broj 54/05, Broj 81/08


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled