PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2003-01-8-106 NN 8/2003

• Količine neispravnih proizvoda (»škart«) ne bilježe se u gotovu proizvodnju. Podaci o proizvedenim količinama pojedinih proizvoda uzimaju se iz knjiga koje vode skladišta gotove robe i poluproizvoda, odnosno knjigovodstva. Iznimno ako se radi o poluproizvodima s gledišta lokalne jedinice, a u NIP-u 2002 su navedeni kao proizvodi, podatke o količinama treba uzeti iz evidencija lokalne jedinice (pogona) koje taj poluproizvod proizvode. Kad se u lokalnoj jedinici ne evidentira proizvodnja u nekoj NIP-om 2002 propisanoj mjernoj jedinici, izvještajna jedinica je dužna izvršiti potrebno preračunavanje. Koeficijente za preračunavanje treba utvrditi uz pomoć tehničkih ili tehnoloških stručnjaka u lokalnoj ili izvještajnoj jedinici (poslovnom subjektu). Te koeficijente treba sačuvati i stalno koristiti prilikom iskazivanja statističkih podataka o proizvodnji. Ukoliko nastupi promjena asortimana artikala unutar proizvoda definiranog NIP-om 2002, treba izračunati novi koeficijent i naznačiti do kada je stari koeficijent vrijedio, odnosno otkad vrijedi novi koeficijent.


Stranica NN 8/2003

• Ukoliko jedan proizvod iz NIP-a 2002 sadrži više artikala koje proizvodi lokalna jedinica ili ako su velike promjene u količini i asortimanu tih proizvoda ili su im različiti koeficijenti pretvorbe, treba odrediti koeficijente pretvorbe za svaki artikl i svaki artikl posebno preračunati, pa preračunati zbroj upisati pod traženom mjernom jedinicom.


Stranica NN 8/2003

• U stupcu »g« iskazuju se količine utrošene za daljnju proizvodnju u lokalnoj jedinici. Ovdje se podrazumijevaju oni proizvodi lokalne jedinice koji su se dalje prerađivali ili obrađivali u istoj lokalnoj jedinici i tim postupcima pretvorili u novi proizvod naveden u NIP-a 2002. Novi proizvod dobiven na ovaj način obvezatno treba biti iskazan pod drugom šifrom iz NIP-a 2002 iste lokalne jedinice. Ovdje se ne smiju iskazati: količine utrošene za daljnju proizvodnju u drugim lokalnim jedinicama iste izvještajne jedinice (poslovnog subjekta); količine utrošene za daljnju proizvodnju u lokalnoj jedinici nabavljene od drugih lokalnih jedinica iste ili drugih izvještajnih jedinica (poslovnih subjekata); i količine utrošene za investicije u vlastiti fiksni kapital.


Stranica NN 8/2003

• U stupcu »h« iskazuju se količine zaliha sa stanjem 31. 12. 2002. prema izvršenoj inventuri. Ovdje se iskazuju samo zalihe gotovih industrijskih proizvoda definiranih NIP-om 2002. Nedovršena proizvodnja, odnosno proizvodi koji nisu dosegli određeni stupanj prerade ili dorade definiran u NIP-u 2002 ne smiju se ovdje iskazati, kao ni zalihe proizvoda ili dijela proizvoda namijenjenih trošenju za daljnju proizvodnju u lokalnoj jedinici. Ovdje će se iskazati samo zalihe vlastitih proizvoda lokalne jedinice namijenjene tržištu odnosno outputu (izlazu) proizvoda iz iste lokalne jedinice.


Internet NN 8/2003
• Prodaja (realizacija) industrijskih proizvoda iskazuje se u stupcima »i« i »j«. U stupcu »i« treba iskazati količine prodanih proizvoda u fizičkim mjernim jedinicama, i to u svim mjernim jedinicama navedenim u NIP-u 2002 za jedan proizvod. U stupcu »j« treba iskazati prodaju u vrijednosnom izrazu, odnosno u tisućama kuna i to samo kod prve mjerne jedinice.

Propis NN 8/2003
• Pod prodajom proizvoda treba iskazati sve količine (u stupcu »i«) i sve vrijednosti (u stupcu »j«) koje su: isporučene drugim lokalnim jedinicama iste izvještajne jedinice (poslovnog subjekta); isporučene ili prodane drugim poslovnim subjektima; prodane u vlastitim prodavaonicama lokalne ili izvještajne jedinice; izvoz; odnosno ovdje će se iskazati sve količine i vrijednosti proizvoda za koje je izdana faktura.

Propis NN 8/2003 • U stupac »j« upisuje se vrijednost proizvodnje prema iskazanim količinama svakog proizvoda iz stupca »i«. Vrijednost proizvodnje treba obračunati na temelju prodajnih cijena prethodno izvršenog rada koje su postignute (fakturirane) ili koje bi se mogle postići tijekom 2002. U prodajne cijene obavezno treba uključiti i troškove njihovog pakiranja i kada su zaračunati (naplaćeni) posebno. U vrijednost prodanih (realiziranih) proizvoda ne smije se uključiti: zaračunat (naplaćeni) porez na promet i potrošnju (PDV i trošarine); troškovi otpreme kada su odvojeno naplaćeni; bilo koji popusti potrošačima. Drugim riječima, vrijednost prodanih količina dobiva se na temelju cijena proizvođača - franko utovarna stanica.
Propis NN 8/2003 • Pod prodanim količinama i vrijednostima proizvoda treba iskazati i iznajmljene proizvode ili proizvode dane u zakup (npr. računalnu opremu, telefonske instalacije, strojeve za pranje rublja i sl.), proizvedene strojeve, opremu ili hale za investicije u vlastiti fiksni kapital, davanja djelatnicima u naturi i proizvode koji služe za intermedijarnu potrošnju u lokalnoj jedinici, osim za industrijsku proizvodnju (npr. stočna hrana, svježi beton koji se troši na gradilištu, odnosno izravno se ugrađuje u građevinske objekte i sl.). Vrijednost navedenih proizvoda treba obračunati po bazičnim cijenama.
Propis NN 8/2003 • Iz navedenog proizlazi da se u tabeli 1. iskazuju podaci o ostvarenoj proizvodnji, količinama utrošenim za daljnju proizvodnju, zalihama i prodaji industrijskih proizvoda po NIP-u 2002. Na taj su način obuhvaćeni za konkretan proizvod po NIP-u 2002: proizvodnja kao izvor raspoloživih količina, potrošnja u lokalnoj jedinici, prodaja i završne zalihe kao rashodovana strana bilance raspoloživih količina. Kontrola količina na razini lokalne jedinice može se izračunati na sljedeći način:
Propis NN 8/2003 • Nesklad može nastupiti zbog kvara na robi ili naknadno otkrivenim neispravnim proizvodima (»škartu«) ako postoje zalihe proizvoda namijenjene daljnjoj proizvodnji u lokalnoj jedinici, jer se one ne iskazuju u ovom istraživanju, zatim zbog požara, poplave, krađe, neke druge nesreće ili sličnih razloga zbog kojih se obavlja i knjigovodstveni otpis robe (proizvoda). Za svako veće odstupanje treba dati tekstualno objašnjenje na obrascu IND-21/PRODCOM (na zadnjoj stranici pod »vaši komentari«) ili posebnim dopisom koji treba priložiti izvještaju IND-21/PRODCOM.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 8/2003 • Izvještajne jedinice (poslovni subjekti) koje u svom sastavu imaju lokalne jedinice koje se bave brodogradnjom, prema opisu djelatnosti po NKD-u u razredu »35.11 - Gradnja i popravak brodova«, dužne su ispuniti obrazac IND-21/PRODCOM/35.11. Podaci u obrascu IND-21/PRODCOM/35.11. odnose se na tabelu 1. PRODCOM istraživanja, a upute su dane ovdje i na poleđini pomoćnog obrasca IND-21/PRODCOM/35.11.
Propis NN 8/2003 • U PRODCOM istraživanju podaci se popunjavaju i za tzv. uslužnu proizvodnju. U PRODCOM istraživanju se razlikuju dvije vrste uslužne proizvodnje: prerada po ugovoru i industrijske usluge (opće). Terminologija i definicije navedene ovdje u cijelosti su preuzete iz definicija PRODCOM istraživanja EU. Prilikom ispunjavanja podataka na razini lokalnih jedinica treba voditi računa o popunjavanju podataka o ovim vrstama proizvodnje za koje vrijede posebne norme pri iskazivanju, posebno njene vrijednosti, a u slučaju prerade po ugovoru šifriraju se s »1«, u stupcu »c« tabele 1.
Propis NN 8/2003 • Prerada temeljem ugovora postoji kada izvještajna jedinica (poslovni subjekt) na temelju ugovora s naručiteljem prerađuje određeni proizvod definiran NIP-om 2002 tako da pritom koristi sirovine kojima je vlasnik naručitelj; ta se vrsta usluge naziva preradom na temelju ugovora (u prethodnim IND-21 standardima se nazivalo »uslužnom proizvodnjom industrijskih proizvoda«). Ovu vrstu uslužne proizvodnje industrijskih proizvoda odnosno prerade po ugovoru, treba uvijek iskazati kod proizvođača kao i redovnu proizvodnju tako da se u stupac »c« upiše šifra »1«, a za vrijednost prodaje u stupcu »j« treba iskazati samo vrijednost učinjene usluge. Naručitelj (ugovorene) proizvodnje nije predmet promatranja ovog istraživanja. U svakom slučaju, pri preradi na temelju ugovora naručitelj i prerađivač ne mogu pripadati istoj izvještajnoj jedinici (poslovnom subjektu). Prerada temeljem ugovora između dviju lokalnih jedinica koje pripadaju istoj izvještajnoj jedinici (poslovnom subjektu) nije moguća.
Propis NN 8/2003 • Dorada industrijskih proizvoda (bojenje, dovršavanje i tiskanje tekstila, pozlaćivanje, radiranje, lakiranje i slično), popravci, održavanje i instaliranje strojeva i opreme te sastavljanje građevinskih konstrukcija ukoliko ih je proizvela ista lokalna jedinica smatraju se industrijskim uslugama (prethodno nazvanim «općim»), koje se također obuhvaćaju u PRODCOM statistici i treba ih prikazati u IND-21/PRODCOM obrascu. Industrijske usluge se prikazuju po svakoj pojedinoj vrsti izvršene usluge navedene u NIP-u 2002 u fizičkim mjernim jedinicama, tj. u efektivnim satima (tisućama), osim dorade tekstila (odjeljak 17 NKD-a), a vrijednost usluga iskazuje se u tisućama kuna. U pravilu se iskazuju samo one industrijske usluge koje je izvršila lokalna jedinica i za koje je izdana posebna faktura. Pravila iskazivanja podataka po vrstama industrijskih usluga (općih) koje se obuhvaćaju u ovom istraživanju navodimo u nastavku.
Propis NN 8/2003 • Dorada se ne iskazuje ukoliko se radi o dovršavanju vlastitih proizvoda, osim dorade u tekstilnoj industriji (odjeljak 17 NKD-a). U tekstilnoj industriji dorada se iskazuje isto kao i vlastita proizvodnja, a doradu po ugovoru treba iskazati isto kao i preradu po ugovoru industrijskih proizvoda. Ostalu doradu po ugovoru (osim tekstila) treba iskazati prema NIP-u 2002 u efektivnim satima (tisućama efektivnih sati), a za vrijednost dorade treba obračunati samo vrijednost izvršene usluge dorade.
Propis NN 8/2003 • Ovdje se razlikuje: dorada vlastitih proizvoda lokalne jedinice (dorada u »kući«); dorada nabavljenih (kupljenih) proizvoda (dorada za vlastiti račun); i dorada po ugovoru na proizvodima naručitelja (dorada po ugovoru). Proces dorade ne uključuje promjenu oblika proizvoda. Suprotno od prerade po ugovoru, dorada na određenom proizvodu iz NIP-a 2002 ne uzrokuje njegovu transformaciju u novi proizvod po NIP-u 2002. Primjer su sljedeći: bojenje, bijeljenje, dovršavanje, tiskanje i slično.
Propis NN 8/2003 • »Rafiniranje u kući« tako se smatra dijelom proizvodnog procesa. I kada se rafiniranje u kući obavlja u drugoj lokalnoj jedinici iste izvještajne jedinice, proizvodna lokalna jedinica (pogon) prikazuje rafiniran proizvod zajedno sa svojom ukupnom (bruto) vrijednosti kao svoju realiziranu (prodanu) proizvodnju. Lokalna jedinica (pogon) koja je izvršila rafiniranje ne prikazuje ništa za proizvodne statistike, jedino u slučaju kada osim «rafiniranja u kući» obavlja još i vlastito nezavisno rafiniranje ili rafiniranje po ugovoru, koje se tada u proizvodnim statistikama treba prikazati izdvojeno.
Propis NN 8/2003 • Vrijednost rafiniranja za vlastiti račun, tako dugo dok je poseban registracijski broj raspoloživ, treba prikazati samo ona lokalna jedinica (pogon) koja je obavila rafiniranje. Vrijednost koja se prikazuje je bruto (fakturirana) vrijednost. Pod fizičkim mjernim jedinicama prikazuju se tisuće efektivnih sati. Iznimka od ovog pravila je dorada tekstila (vidi NKD odjeljak 17), gdje se proizvodnja dovršavanja tekstila treba prikazati i u fizičkim mjernim jedinicama.
Propis NN 8/2003 • Rafiniranje po ugovoru također se treba prikazati kod one lokalne jedinice (pogona) koji je izvršio rafiniranje. Vrijednost treba iskazati lokalna jedinica (pogon) koja je rafinerija. Vrijednost koja se iskazuje je vrijednost koju je naručitelj platio za uslugu rafiniranja lokalnoj jedinici. Naručitelj za svoj dio izvještavanja treba prikazati ukupnu vrijednost i količinu rafiniranih proizvoda kao realiziranu proizvodnju (prodaju), osim u slučaju kada naručitelj (stranka) nije sam proizveo sirovine, već ih je kupio. U tom slučaju naručitelj (stranka) ne prikazuje vrijednost ni količine rafiniranih proizvoda. Rafiniranje po ugovoru postoji samo onda ako su naručitelj (stranka) i ugovorena lokalna jedinica, odnosno poslovni subjekt kojem pripada različiti poslovni subjekti. Rafiniranje po ugovoru između lokalnih jedinica (pogona) iste izvještajne jedinice (poslovnog subjekta) nije moguće po metodologiji proizvodnih statistika.
Propis NN 8/2003 • Popravke i održavanje treba iskazati prema NIP-u 2002 u efektivnim satima (tisućama efektivnih sati), a za vrijednost obavljenih popravaka i održavanja samo vrijednost izvršene usluge koristeći odgovarajuće šifre NIP-a 2002. Treba iskazati onu vrijednost koja odgovara stvarno zaračunatim troškovima za održavanje i popravke. Popravci i održavanja koji uključuju veće rekonstrukcije proizvoda koji se popravlja ili održava treba prikazati kao proizvodnju. Ne smiju se iskazati tekuća održavanja i popravci strojeva i opreme koje obavlja poslovni subjekt (izvještajna jedinica) u vlastitim pogonima (lokalnim jedinicama) ili se obavlja između lokalnih jedinica istog poslovnog subjekta (izvještajne jedinice). Ne iskazuju se niti tekući popravci i održavanje koje lokalna jedinica obavlja na svojim strojevima i opremi.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 2/08, Broj 95/98, Broj 56/92, Broj 27/93, Broj 99/07, Broj 122/00


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled