PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2005-01-2-16 NN 2/2005

• Frakcija s najvećim udjelom analita mora biti ista za uzorak koji se ispituje, za pozitivni kontrolni uzorak i standard.


Stranica 2005-01-2-16 NN 2/2005

• 1.3.5.5. Određivanje analita tekućinskom kromatografijom (LC) uz UV/VIS dokazivanje (jedna valna duljina)


Stranica 2005-01-2-16 NN 2/2005

• Tekućinska kromatografija (LC) uz dokazivanje u UV/VIS području (jedna valna duljina) ne može se sama za sebe koristiti kao potvrdna metoda.


Stranica 2005-01-2-16 NN 2/2005

• Najbliži maksimum pika u kromatogramu mora biti odvojen od utvrđenog pika analita za najmanje jednu punu širinu pika izmjerenu na 10 % od maksimalne visine pika analita.


Internet NN 2/2005
• 1.3.6. Izvedbeni kriteriji i drugi zahtjevi za određivanje analita uporabom 2-D TLC uz spektrometrijsko UV/VIS dokazivanje sa snimanjem cijelog spektra

Internet stranice NN 2/2005
• Rf vrijednosti analita moraju se podudarati s Rf vrijednostima standarda uz toleranciju od ± 5%.

Internet stranice NN 2/2005 • Kod mrlja iste boje, središte najbliže mrlje mora biti odvojeno od središta mrlje analita za najmanje polovicu zbroja promjera mrlja.
Internet stranice NN 2/2005 • Spektar analita ne smije se vizualno razlikovati od spektra standarda, kao što je opisano za UV/VIS detekciju uz snimanje cijelog spektra.
Internet stranice NN 2/2005 • U slučaju računalnog pretraživanja baza podataka i uspoređivanja, usporedba podataka o spektru u uzorku za ispitivanje s onima baždarne otopine mora biti veća od kritičnog faktora podudarnosti. Taj faktor se određuje tijekom postupka validacije za svaki analit na temelju spektara za koje su ispunjeni gore opisani uvjeti. Mora se provjeriti varijabilnost spektara uzrokovana matricom i funkcioniranje detektora.
Internet stranice NN 2/2005 • 1.3.7. Izvedbeni kriteriji i zahtjevi za određivanje analita plinskom kromatografijom uz elektronapsorpcijsko dokazivanje (ECD)
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 2/2005 • Uvijek treba koristiti unutarnji standard kada je u tu svrhu dostupna primjerena tvar.
Informacije NN 2/2005 • To bi prvenstveno trebao biti srodni spoj čije je vrijeme zadržavanja blizu vremena zadržavanja analita. Vrijeme zadržavanja analita mora biti u dopuštenim granicama prema odgovarajućem baždarnom standardu uz iste uvjete ispitivanja. Minimalno prihvatljivo vrijeme zadržavanja za analit mora biti jednako dvostrukom vremenu zadržavanja koje odgovara praznom volumenu kolone. Omjer između vremena zadržavanja analita i vremena zadržavanja unutarnjeg standarda, tj. relativno vrijeme zadržavanja analita, mora biti jednako vremenu zadržavanja baždarnog standarda u odgovarajućem matriksu, uz toleranciju od ± 0,5 %. Najbliži maksimum pika u kromatogramu mora biti odvojen od utvrđenog pika analita za najmanje jednu punu širinu pika izmjerenu na 10 % od maksimalne visine pika analita. Za dobivanje dodatnih podataka može se primijeniti ko-kromatografija.
Poslovne stranice NN 2/2005 • Potvrdne metode analize kemijskih elemenata moraju se temeljiti na principu nedvosmislene identifikacije i točne i precizne kvantifikacije, uz pomoć fizikalno-kemijskih svojstava koji su jedinstveni za dotični element na razini koncentracije od interesa (npr. karakteristična valna duljina emitiranog ili apsorbiranog zračenja, atomska masa).
Pregledi NN 2/2005 • Sljedeće metode ili kombinacije metoda smatraju se prikladnim za identifikaciju kemijskih elemenata.
Besplatno NN 2/2005 • 1.4.1. Zajednički kriteriji izvedbe i drugi zahtjevi za potvrdne metode
Glasnik NN 2/2005 • Referentni uzorak ili obogaćeni uzorak koji sadrži poznatu količinu analita na ili u blizini dopuštene granice ili granične koncentracije (pozitivni kontrolni uzorak) kao i negativni kontrolni materijali i slijepe probe s reagensom trebali bi biti podvrgnuti cijelom postupku istodobno sa svakom serijom ispitivanih uzoraka. Preporučeni redoslijed ubacivanja ekstrakta u analitički instrument je sljedeći: slijepa proba s reagensom, negativni kontrolni uzorak, uzorak koji se ispituje, negativni kontrolni uzorak i na kraju pozitivni kontrolni uzorak. Svaka izmjena ovog redoslijeda mora se opravdati.
Propis NN 2/2005 • Općenito, kod većine analitičkih postupaka nužna je potpuna razgradnja (digestija) organskog matriksa kako bi se dobila otopina prije određivanja analita. To se može postići primjenom postupaka mikrovalne mineralizacije, koji rizik od gubitka i/ili kontaminacije ispitivanog analita svode na najmanju mjeru. Mora se upotrijebiti dekontaminirano teflonsko posuđe dobre kvalitete. Za primjenu drugih postupaka vlažne ili suhe digestije, moraju postojati dokumentirani dokazi koji isključuju moguću pojavu gubitka ili kontaminacije. Kao alternativa za digestiju, u određenim okolnostima se mogu primijeniti postupci razdvajanja (npr. ekstrakcija) u cilju odvajanja analita od sastojaka matriksa i/ili u cilju koncentriranja analita prije uvođenja u analitički uređaj.
Propis NN 2/2005 • Što se tiče baždarenja, bilo pomoću potvrđenog standarnog materijala ili postupkom standardnog dodavanja, mora se paziti da se ne prekorači radno područje utvrđeno za analizu. Baždarni standardi se moraju obavezno pripremiti u otopini koja se, što je moguće više, podudara sa sastavom otopine uzorka. Ako to zahtijevaju specifične analitičke okolnosti, primjenjuje se i korekcija nespecifičnog signala (engl. background korekcija).
Propis NN 2/2005 • 1.4.2. Dodatni kriteriji učinkovitosti i drugi zahtjevi za kvantitativne analitičke metode
Propis NN 2/2005 • Kod višekratnog analiziranja ovjerenog referentnog materijala za kemijske elemente, odstupanje eksperimentalno utvrđene srednje vrijednosti udjela analita od ovjerene vrijednosti, ne smije biti izvan granice od ± 10 %. Ako ne postoje takvi ovjereni referentni materijali, prihvatljivo je da se istinitost mjerenja ocijeni određivanjem poznate količine elementa dodane u nepoznati uzorak koji se ispituje, uz izračun iskorištenja. Skreće se pozornost na činjenicu da, za razliku od analita, dodana količina elementa nije kemijski vezana u ispitivanom matriksu te da stoga tako dobiveni rezultati imaju manju valjanost od rezultata dobivenih uporabom ovjerenog referentnog materijala. Podaci o iskorištenju prihvatljivi su jedino ako je njihova vrijednost unutar ± 10 % ciljne vrijednosti.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 13/90, Broj 77/99, Broj 151/08, Broj 37/95, Broj 133/05, Broj 26/03


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled