PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2006-04-43-1048 NN 43/2006

• Od Ustavnog suda traži usvajanje ustavne tužbe i ukidanje presude Županijskog suda u Bjelovaru.


Stranica 2006-04-43-1048 NN 43/2006

• 3. Prema odredbi članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst; u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), svatko može podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili pravne osobe s javnim ovlastima, kojima je odlučeno o njegovima pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom, odnosno Ustavom zajamčeno pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.


Stranica 2006-04-43-1048 NN 43/2006

• Ustavni sud, u postupku povodom ustavne tužbe, ne obnaša nadležnost žalbenog suda već utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama podnositelja došlo do ustavno nedopuštenog zadiranja u ljudska prava i temeljne slobode, odnosno je li povrijeđeno ustavno pravo podnositelja.


Stranica 2006-04-43-1048 NN 43/2006

• 4. Presudom Općinskog suda u Bjelovaru, broj: P-1014/02, usvojen je tužbeni zahtjev podnositelja.


Internet NN 43/2006
• – podnositelj je 28. studenoga 1997. godine u podružnici tužene u B. kupio 186 dionica tužene iz druge emisije redovnih dionica serije A-1 za koje je platio 37.200,00 kuna i upisan je u dioničku knjigu tuženice;

Internet stranice NN 43/2006
• – na temelju odredaba Zakona o sanaciji i restrukturiranju banaka (»Narodne novine«, broj 44/94., u daljnjem tekstu: Zakon o sanaciji) Vlada Republike Hrvatske donijela je na sjednici održanoj 23. rujna 1999. godine Odluku o sanaciji i restrukturiranju Croatia banke d.d., Zagreb. Odlukom Vlade odlučeno je između ostalog da se danom njene objave (27. rujna 1999. godine) povlače i poništavaju dotadašnje dionice tužene i da istovremeno prestaju funkcije Skupštine, Nadzornog odbora Banke, ovlaštenja Uprave Banke i prava dioničara Banke koja su im pripadala na temelju dotadašnjih dionica;

Internet stranice NN 43/2006 • – tužena je u smislu odredaba članaka 15. i 16. Zakona o sanaciji izdala nove zamjenske dionice koje su prešle u vlasništvo Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, te prema stajalištu prvostupanjskog suda podnositelj više nema mogućnost raspolaganja dionicama koje je kupio od tužene na temelju ugovora o kupoprodaji i koje je platio 37.200,00 kn, jer je prestao biti njihov vlasnik;
Internet stranice NN 43/2006 • – odlukom Vlade poništene su sve podnositeljeve dionice (za koje nije dobio nove zamjenske dionice), te je njihovim poništavanjem došlo do naknadnog nestanka svrhe ugovaranja, tj. osnove ugovora što u smislu odredbe članka 52. ZOO-a dovodi do ništavosti ugovora. Stoga je u konkretnom predmetu zbog naknadnog prestanka osnove ugovora, naknadno prestao postojati i ugovor o kupoprodaji koji predstavlja pravnu osnovu, te je sud usvojio tužbeni zahtjev podnositelja polazeći od odredaba članka 210. stavka 1. a u smislu stavka 3. ZOO-a, utvrdivši da se u konkretnom slučaju radi o stjecanju bez osnova.
Internet stranice NN 43/2006 • 5. Drugostupanjski sud usvojio je žalbu tužene i preinačio prvostupanjsku presudu, na način da je tužbeni zahtjev podnositelja odbio u cijelosti kao neosnovan.
Internet stranice NN 43/2006 • U obrazloženju presude drugostupanjski sud ističe da je ugovor o prodaji dionica ispunjen samom isplatom cijene i prodajom dionica i da strana koja je ispunila svoju ugovornu obvezu ne može zahtijevati raskid ugovora zbog promijenjenih okolnosti pozivajući se na članak 133. stavak 1. ZOO-a, pa se u konkretnom slučaju ne radi o stjecanju bez osnove u smislu članka 210. stavka 3. ZOO-a.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 43/2006 • U odnosu na utvrđenje prvostupanjskog suda da obveza vraćanja imovine odnosno nadoknade vrijednosti nastaje i kad se nešto primi s obzirom na osnovu koja se nije ostvarila ili koja je kasnije otpala, te da je poništavanjem dionica prestala svrha ugovora, drugostupanjski sud je utvrdio da je pravna osnova bitan element ugovora i da bez nje ugovor ne može niti nastati. Ako ne postoji pravna osnova obvezivanja niti ugovor o kupoprodaji dionica ne može biti valjana osnova za obvezivanje tuženika, a osobito što u konkretnom slučaju tužbeni zahtjev nije niti postavljen na poništenje predmetnog ugovora, već na isplatu, navodi drugostupanjski sud.
Informacije NN 43/2006 • 6. Podnositelj u ustavnoj tužbi ističe povredu odredbe članka 48. stavka 1. Ustava, koja jamči pravo vlasništva, a povredu navedenog ustavnog prava obrazlaže time što mu je Odlukom Vlade prestalo pravo vlasništva spornih dionica.
Poslovne stranice NN 43/2006 • Ustavni sud pravo vlasništva na ustavnopravnoj razini štiti na način da priječi tijelima državne vlasti ograničavanje ili oduzimanje tog prava, osim ako je ograničavanje ili oduzimanje zasnovano na zakonu.
Pregledi NN 43/2006 • U konkretnom slučaju danom stupanja na snagu Odluke Vlade povučene su i poništene dotadašnje dionice tužene i istovremeno prestale funkcije Skupštine, Nadzornog odbora Banke, ovlaštenja Uprave Banke i prava dioničara Banke koja su im pripadala na temelju dotadašnjih dionica.
Besplatno NN 43/2006 • Zakonom o trgovačkim društvima (»Narodne novine«, broj 111/93. i 34/99. – u daljnjem tekstu: ZTD-a) propisano je da je dioničko društvo trgovačko društvo u kojemu članovi (dioničari) sudjeluju s ulozima u temeljnome kapitalu podijeljenom na dionice (članak 159.). U odnosu na dionice propisano je da one mogu glasiti na donositelja ili na ime (članak 165. stavak 1.). Dionica mora glasiti na ime ako se izdaje prije uplate punog nominalnog iznosa ili iznosa koji je viši od nominalnog (članak 165. stavak 2.). S obzirom na sadržaj prava koja dionice daju, one mogu biti redovne i povlaštene (članak 167. stavak 1.). Redovne dionice su dionice koje imatelju daju pravo glasa u glavnoj skupštini društva, pravo na isplatu dijela dobiti društva (dividenda) i pravo na isplatu dijela ostatka likvidacijske, odnosno stečajne mase društva (članak 167. stavak 2.).
Glasnik NN 43/2006 • Prema odredbama ZTD-a glavna obveza dioničara je da na račun društva uplate iznos koji odgovara nominalnom iznosu dionice. Dionica je ulog, (dio temeljnog kapitala) s kojim dioničar sudjeluje u društvu i na taj način društvo postaje vlasnikom uloga, a dioničar stječe ona prava koja mu u konkretnom dioničkom društvu daje dionica.
Propis NN 43/2006 • Iz navedenih odredaba razvidno je da dionice u dioničkom društvu čine skup članskih prava i obveza koja mogu biti imovinska i upravljačka. U konkretnom slučaju poništavanjem dionica podnositelju su prestala članska prava kojima je raspolagao kao imatelj dionica.
Propis NN 43/2006 • S obzirom na navedeno, te polazeći od činjenice da je Odluka Vlade kojom su poništene dionice podnositelja po svojoj naravi podzakonski općenormativni akt koji je donijet na temelju mjerodavnih odredaba Zakona o sanaciji, a u okviru ovlaštenja propisanih tim Zakonom, Ustavni sud je utvrdio da odredba članka 48. stavka 1. Ustava nije povrijeđena u konkretnom slučaju.
Propis NN 43/2006 • Prava stečena ulaganjem kapitala ne mogu se umanjiti zakonom niti drugim pravnim aktom.
Propis NN 43/2006 • Poduzetnička se sloboda i vlasnička prava mogu iznimno ograničiti zakonom radi zaštite interesa i sigurnosti Republike Hrvatske, prirode, ljudskog okoliša i zdravlja ljudi.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 33/91, Broj 61/00, Broj 125/04, Broj 53/94, Broj 96/06, Broj 41/00


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled