PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2006-06-70-1701 NN 70/2006

• – prvostupanjski sud je 9. rujna 1999. godine održao ročište na kojem je proveo dokazni postupak saslušanjem svjedoka i podnositeljica, te izvršio uvid u dokumentaciju koja prileži spisu, a na tom ročištu je i zaključio glavnu raspravu. Na tom ročištu je opunomoćenik tuženika izjavio da nije nikada uručio podnositeljicama odluku o prestanku radnog odnosa, te da »preslike istih prilaže sudu u spis«, a opunomoćenica podnositeljica precizirala je tužbeni zahtjev na način da je, pored dosadašnjeg zahtjeva dodala i zahtjev na utvrđenje da su odluke o prestanku radnog odnosa podnositeljicama ništave;


Stranica 2006-06-70-1701 NN 70/2006

• – sud prvog stupnja osporenim rješenjem odbacio je tužbu kao nedopuštenu, utvrđujući da podnositeljice nisu tražile zaštitu svog prava pred nadležnim tijelom tuženika, pozivajući se pri tome na članak 126. stavke 1. i 2. Zakona o radu (»Narodne novine«, broj 38/95., 54/95. i 65/95.), kao i prihvaćenu sudsku praksu (Vrhovni sud Republike Hrvatske, broj: Rev-1439/97 od 24. rujna 1997.);


Stranica 2006-06-70-1701 NN 70/2006

• – podnositeljice su protiv prvostupanjskog rješenja podnijele žalbu u kojoj, pored ostalog ističu da su za svoj status saznale uvidom u izlistanja Fonda MIORH-a, ali kako nikada nisu primile odluke o prestanku rada, koje su morale prethoditi odjavama, nisu znale tko ih je odjavio, niti po kojoj osnovi. U žalbi postavljaju pitanje da nije jasno kome su trebale uputiti zahtjev za zaštitu prava, kad ni uspostavom hrvatske vlasti i nastave u Dalju nisu imale saznanja tko je njihova prava povrijedio i je li ih povrijedio. Podnositeljice u žalbi ističu da je tek na posljednjem ročištu tuženik dostavio odluke o prestanku rada datirane s 1992. godinom, međutim ističu da ih tuženik ni na raspravi nije uručio podnositeljicama, već ih je u jednom primjerku predao na sud, a sud je na istoj raspravi zaključio glavnu raspravu, zbog čega se podnositeljice o tome nisu mogle očitovati;


Stranica 2006-06-70-1701 NN 70/2006

• – drugostupanjski sud rješenjem je odbio žalbu podnositeljica i potvrdio prvostupanjsko rješenje, bez obrazloženja u odnosu na žalbene navode podnositeljica u svezi nemogućnosti očitovanja;


Internet NN 70/2006
• – Vrhovni sud Republike Hrvatske odbio je reviziju, navodeći da su i prema pravnom stajalištu tog suda nižestupanjski sudovi pravilno primijenili materijalno pravo kad su tužbu podnositeljica odbacili kao nedopuštenu, s obzirom da podnositeljice nisu postupile sukladno odredbama članka 126. stavaka 1. i 2. Zakona o radu, odnosno za zaštitu prava se nisu obratile poslodavcu.

Internet stranice NN 70/2006
• 6. Razmatrajući ustavnu tužbu sa stajališta ustavnih prava istaknutih u ustavnoj tužbi, Ustavni sud s posebnom pozornošću ističe navode podnositeljica razvidne iz spisa predmeta, prema kojima se smatraju »oštećene u odnosu na sve ostale učitelje s okupiranog područja i to one koji su stekli status prognanika pa su temeljem Uredbe Ministarstva prosvjete i športa zadržali radno-pravni status zaposlenika škola u kojima su radili prije okupacije, a i u odnosu na učitelje koji su tijekom okupacije zasnovali radni odnos s tamošnjim vlastima, pa su važećim propisima Republike Hrvatske zadržali pravo na rad u školama u kojima su zatečeni s uspostavom hrvatske vlasti«.

Internet stranice NN 70/2006 • Drugim riječima, podnositeljice tvrde da im je uskraćeno ostvarivanje prava iz radnog odnosa, s obzirom da nisu imale status prognanika, niti im je radnopravni status priznat uspostavom hrvatske vlasti, jer u trenutku prestanka okupacije nisu bile zatečene na radu u školi.
Internet stranice NN 70/2006 • S obzirom na činjenične i pravne okolnosti konkretnog slučaja, Ustavni sud napominje da se ispitivanje navedenih povreda ustavnih prava podnositeljica mora sagledati u kontekstu izvanrednog stanja i s njim povezane modifikacije načela zakonitosti koja je postojala na području na kojem je smještena škola u kojoj su podnositeljice imale zasnovan radni odnos.
Internet stranice NN 70/2006 • Naime, iz spisa predmeta razvidno je da podnositeljice nisu znale kojim je to odlukama (i kojeg tijela) prestao njihov radni odnos, niti kakav je sadržaj tih odluka. Činjenice da su se podnositeljice usmeno javljale tuženiku, kao i županijskom uredu za prosvjetu i šport (što je potvrdio i tuženik u odgovoru na tužbu), u provedenom sudskom postupku nisu uopće cijenjene, odnosno nisu cijenjene kao relevantne.
Internet stranice NN 70/2006 • Nadalje, iz spisa predmeta razvidno je da su na ročištu na kojem je završena glavna rasprava podnositeljice od tuženika saznale da postoje odluke kojima im je prestao radni odnos, a koje je odluke, prema raspravnom zapisniku, tuženik priložio u spis. Međutim, na žalbene navode podnositeljica u kojima ističu da im tuženik nije na raspravi uručio odluke, te da su uskraćene u svom pravu na očitovanje, drugostupanjski sud se u obrazloženju rješenja uopće nije očitovao.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 70/2006 • U svezi navoda ustavne tužbe u dijelu u kojem podnositeljice ističu da je u konkretnom slučaju riječ o tužbi na utvrđenje, pozivajući se na pravno stajalište Vrhovnog suda Republike Hrvatske izraženo u rješenju broj: Rev-584/1995, prema kojem pravo na podizanje takove tužbe nije vezano uz rok, već je pretpostavka za podnošenje, između ostalog, postojanje pravnog interesa, Ustavni sud cijeni potrebnim istaći da se u osporenim rješenjima sudova prvog i drugog stupnja ne navodi sadržaj tužbenog zahtjeva koji se odbacuje, dok je iz spisa razvidno da se doista dio tužbenog zahtjeva odnosi na utvrđenje da su podnositeljice zaposlenice tuženika na neodređeno vrijeme od dana zasnivanja radnog odnosa, odnosno da bi se moglo raditi o tužbi na utvrđenje.
Informacije NN 70/2006 • Svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud pravično i u razumnom roku odluči o njegovim pravima i obvezama, ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela.
Poslovne stranice NN 70/2006 • Sadržaj ustavnog prava na pravično suđenje ograničen je na postupovna jamstva pravičnog suđenja, pa Ustavni sud ocjenjujući navode ustavne tužbe sa stajališta tog ustavnog prava ispituje eventualno postojanje postupovnih povreda u postupcima pred sudovima, te na temelju toga, sagledavajući postupak kao jedinstvenu cjelinu, ocjenjuje je li postupak bio vođen na način koji podnositeljicama osigurava pravično suđenje. To pravo uključuje, uz ostalo, i zahtjev prema sudovima da provedu temeljito ispitivanje podnesaka, argumenata i dokaza koje stranke predlažu u postupku.
Pregledi NN 70/2006 • Pravo na pravično suđenje, uz ostalo, također zahtijeva i da stranke u postupku imaju mogućnost saznanja o svim dokazima koji se izvode u postupku i o svim očitovanjima koje je u spis dostavila protivna stranka ili netko treći, kao i mogućnost komentiranja takvih dokaza i očitovanja.
Besplatno NN 70/2006 • Slijedom navedenog, a polazeći od utvrđenja sadržanih u točki 6. obrazloženja ove odluke, Ustavni sud ocjenjuje da u konkretnom slučaju postupak koji je prethodio ustavnosudskom nije bio vođen na način da ispunjava zahtjeve ustavnog jamstva na pravično suđenje propisanog člankom 29. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske, te da je podnositeljicama povrijeđeno navedeno ustavno pravo.
Glasnik NN 70/2006 • Iz istih razloga Ustavni sud cijeni da je podnositeljicama povrijeđeno i ustavno pravo na rad i slobodu rada zajamčeno člankom 54. Ustava Republike Hrvatske.
Propis NN 70/2006 • 8. Utvrdivši povredu ustavnih prava podnositeljica, zajamčenog člancima 29. stavkom 1. i 54. Ustava Republike Hrvatske, Ustavni sud nije razmatrao postojanje povrede ustavnog jamstva jednakosti pred zakonom, propisanog člankom 14. stavkom 2. Ustava.
Propis NN 70/2006 • 9. U svezi s istaknutom povredom odredbe članka 117. stavka 3. Ustava, napominje se da ta odredba ne sadrži ljudska prava i temeljne slobode zajamčene Ustavom, koje se štite u ustavnosudskom postupku pokrenutom ustavnom tužbom, u smislu odredbe članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona.
Propis NN 70/2006 • 10. Slijedom navedenog, na temelju članaka 73. i 76. Ustavnog zakona odlučeno je kao u izreci ove odluke.
Propis NN 70/2006 • Odluka o objavi u »Narodnim novinama«, točka III. izreke, temelji se na članku 29. stavku 1. Ustavnog zakona.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 103/08, Broj 54/99, Broj 125/08, Broj 105/97, Broj 187/04, Broj 56/09


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled