PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2001-04-36-643 NN 36/2001

• 2. Podnositelj ustavne tužbe ističe prije svega pitanje u koju državu i na koje poslove je dužan vratiti tužiteljicu na rad, s obzirom na raspad bivše SFRJ i činjenicu da su Republika Hrvatska i Republika M. postale dvije samostalne države.


Stranica NN 36/2001

• Poziva se pritom na odredbe članaka 16., 17. i druge Zakona o parničnom postupku (»Narodne novine«, broj 53/91, 91/92 i 112/99, nastavno: ZPP) prema kojima je sud dužan po službenoj dužnosti tijekom čitavog postupka paziti na svoju nadležnost, pa kada utvrdi da nije nadležan, dužan se je takvim i oglasiti, ukinuti provedene radnje i odbaciti tužbu, što u konkretnom slučaju niti jedan od sudova nije učinio.


Stranica NN 36/2001

• Smatra neutemeljenim pozivanje sudova na odredbu članka 27. u svezi s člankom 65. ZPP-a, na kojima su ti sudovi zasnovali svoju nadležnost (a radi se o odredbama prema kojima nadležnost sudova u Republici Hrvatskoj u sporovima s međunarodnim elementom postoji kada je to izričito određeno zakonom ili međunarodnim ugovorom, a ako u zakonu ili međunarodnom ugovoru nema izričite odredbe o nadležnosti hrvatskog suda za određenu vrstu sporova, taj je sud nadležan i kada to proizlazi iz odredaba zakona o mjesnoj nadležnosti. Tako je u sporovima iz radnog odnosa u kojima je tužitelj radnik, osim općemjesne nadležnosti za tuženika, propisana i nadležnost suda na čijem se području rad obavlja ili se obavljao, odnosno morao obavljati ili gdje je zasnovan radni odnos).


Stranica NN 36/2001

• Tvrdi, naime, da je morala biti primijenjena odredba članka 55. Zakona o rješavanju sukoba zakona s propisima drugih zemalja u određenim odnosima (»Narodne novine«, broj 53/91, dalje: ZRSZ), prema kojoj bi u konkretnom slučaju nadležnost suda Republike Hrvatske postojala kada bi strana pravna osoba – tuženik, imala u Republici Hrvatskoj svoje predstavništvo ili zastupništvo ili kad bi u Republici Hrvatskoj postojalo sjedište pravne osobe kojoj je povjereno obavljanje poslova strane pravne osobe. Kako niti jedno od toga nije slučaj (naime, rješenjem bivšeg Okružnog privrednog suda, broj: Fi-1067/74 od 15. listopada 1974. određeno je još tada brisanje iz sudskog registra »A.« S., Poslovne jedinice Skladište sa stalnom izložbom farmaceutsko-kemijskih proizvoda i ljekovitog bilja u Z., a ne postoji nitko kome bi bilo povjereno obavljanje poslova), to ne postoji nadležnost suda u Republici Hrvatskoj temeljem članka 55. ZRSZ i tužbu je valjalo odbaciti.


Internet NN 36/2001
• 3. Pored navedenog, podnositelj ustavne tužbe smatra donesene odluke nezakonitima i u pogledu primjene materijalnog prava, tvrdeći da je tužiteljica dobila otkaz iz razloga navedenih u članku 18. bivšeg Zakona o osnovnim pravima iz radnog odnosa (»Narodne novine«, broj 34/91, nastavno: ZOPRO), tj. zbog nesposobnosti za izvršavanje poslova radnog mjesta na koje je raspoređena, da nije bilo mogućnosti raspoređivanja na drugo radno mjesto, a sve u svezi s novonastalom geopolitičkom situacijom, te da s obzirom na to, a sukladno odredbama članka 75. stavka 2. točke 1. ZOPRO i članka 74. bivšeg Zakona o radnim odnosima (»Narodne novine«, broj 19/90 i 19/92, nastavno: ZRO), nije postojala obveza poslodavca da tužiteljici odredi otkazni rok.

Propis NN 36/2001
• Ukazuje i na primjer prakse Županijskog suda u G. Z. u istovjetnom slučaju (rješenje Gž-10542/99 od 31. svibnja 2000.), suprotne ovdje osporavanim odlukama, a poziva se i na primjer takve prakse Vrhovnog suda Republike Hrvatske u istovjetnom slučaju i dostavlja presliku rješenja tog Suda, broj: Rev-1261/98 od 19. siječnja 1999.

Propis NN 36/2001 • Ističe povrede odredaba članka 3. (najviše vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske), članka 5. (u Republici Hrvatskoj zakoni moraju biti u skladu s Ustavom, a ostali propisi i s Ustavom i sa zakonom. Svatko je dužan držati se Ustava i zakona i poštivati pravni poredak Republike Hrvatske.), članka 14. (opća jednakopravnost, jednakost svih pred zakonom), članka 26. (Svi su građani i stranci jednaki pred sudovima i drugim državnim i inim tijelima koja imaju javne ovlasti.) i članka 115. stavka 3. Ustava Republike Hrvatske (Sudovi sude na temelju Ustava i zakona).
Propis NN 36/2001 • Podnositelj je naknadno dostavio Sudu isprave iz kojih proizlazi da do 20. travnja 1992., kada je u registar Trgovačkog suda u Z. upisan kao »A.« d.o.o. Z., nije bio registriran kao pravna osoba na području Republike Hrvatske, kao i ovjereni prijevod s m. jezika Kolektivnog ugovora D. d. »A.« S. od 11. lipnja 1991. Taj dokument, tvrdi podnositelj, u konkretnom parničnom postupku uopće nije bio razmatran.
Propis NN 36/2001 • Kako je vidljivo iz obrazloženja ukidnih odluka Županijskog i Vrhovnog suda u istovjetnim predmetima, taj Kolektivni ugovor, iako po stajalištu tih sudova bitan za pravilno utvrđenje činjenica i pravilnu primjenu materijalnog prava, nije niti u drugim istovjetnim prvostupanjskim postupcima uopće bio razmatran, pa je to bio razlog ukidanju prvostupanjskih odluka u tim postupcima.
Propis NN 36/2001 • Podnositelj također ukazuje kako je iz članka 123. spomenutog Kolektivnog ugovora razvidno da se u slučaju prestanka radnog odnosa iz razloga nesposobnosti za obavljanje poslova određenog radnog mjesta ne primjenjuju odredbe o otkaznom roku.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 36/2001 • 4. Stajalište o osnovanosti ustavne tužbe podnositelja Ustavni sud Republike Hrvatske zauzeo je na temelju analize osporavanih odluka, mjerodavnih zakonskih odredaba, te navoda i razloga ustavne tužbe.
Propis NN 36/2001 • Potrebno je prethodno napomenuti da podnositelj velikim dijelom svoje ustavne tužbe, kao što je to činio i u žalbenom i revizijskom postupku, dovodi u pitanje nadležnost sudova u Republici Hrvatskoj za suđenje u konkretnoj pravnoj stvari.
Propis NN 36/2001 • Ustavni sud Republike Hrvatske stoji na stajalištu da je nadležnost sudova koji su u konkretnom sporu sudili neupitna i na zakonu utemeljena, u svezi s čim je i u osporavanim odlukama valjano izložena pravna osnova te nadležnosti.
Propis NN 36/2001 • Stoga u navedenom smislu ustavnom tužbom nisu pruženi relevantni razlozi za ocjenu o nezakonitosti donesenih odluka odnosno o povredi ustavnih prava.
Propis NN 36/2001 • 5. Ukazuje se, međutim, spornim, s aspekta zakonitosti donesenih odluka, a osobito kada se ima u vidu različitost pravne prakse drugostupanjskog odnosno revizijskog sudišta, pitanje pravilne primjene materijalnopravnih odredaba tada važećeg mjerodavnog zakona i drugih propisa u konkretnom slučaju.
Propis NN 36/2001 • Naime, predmetni je spor vođen u svezi sa spornim pitanjem postojanja odnosno nepostojanja obveze poslodavca da u slučaju izricanja otkaza radniku uvjetovanog točno određenim razlogom (nesposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta, nepostizanje predviđenih rezultata rada) omogući korištenje otkaznog roka, odnosno u svezi s pitanjem mora li rješenje o prestanku radnog odnosa zbog tih razloga sadržavati i odredbu o pravu na otkazni rok i trajanju tog otkaznog roka, te čini li izostanak takve odredbe rješenje ništavim.
Propis NN 36/2001 • U konkretnom se slučaju, dakle, radi o prestanku radnog odnosa iz razloga predviđenih člankom 75. stavkom 2. točkom 1. (u svezi s člankom 18. stavcima 1. i 3.) tada važećeg ZBPO.
Propis NN 36/2001 • Sudovi su usvojili tužbeni zahtjev tužiteljice zbog toga što joj poslodavac nije priznao i osigurao otkazni rok na kojeg, kako smatraju, ima pravo, temeljem odredaba članka 74. ZRO i članka 75. stavka 3. ZOPRO.
Propis NN 36/2001 • Iz navedenih propisa pokazuje se osnovanim razlikovanje obligatornog i fakultativnog otkaznog roka.
Propis NN 36/2001 • Kako je razvidno, otkazni razlog iz članka 75. stavka 2. točke 1. ZOPRO (nesposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta, neostvarivanje predviđenih rezultata rada) nije obuhvaćen odredbama članka 74. ZRO koji propisuje slučajeve u kojima je otkazni rok obligatoran, a glede prava tužiteljice na otkazni rok koji bi eventualno proizlazio iz kolektivnog ugovora, člankom 123. stavkom 2. tog Ugovora izričito je utvrđeno da se odredbe o otkaznom roku ne primjenjuju u slučajevima prestanka radnog odnosa iz razloga nesposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta, odnosno neostvarivanja predviđenih rezultata rada.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 38/06, Broj 84/01, Broj 74/08, Broj 1/01, Broj 89/03, Broj 34/98


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled