PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 97/2004 • Ustavni sud je ocijenio da se u ovom slučaju pravno relevantnim razdobljem, sa stajališta povrede prava na donošenje sudske odluke u razumnom roku, smatra razdoblje od 5. studenoga 1997. godine (to jest od dana stupanja na snagu Zakona o potvrđivanju Konvencije) do 14. studenoga 2003. godine (to jest do dana podnošenja ustavne tužbe), što ukupno iznosi šest (6) godina i devet (9) dana.
NN 97/2004 • Ustavni sud je utvrdio da se u razmatranom, pravno relevantnom razdoblju, u postupku pred prvostupanjskim sudom ne može govoriti o razdoblju potpune neaktivnosti suda, već da su vremenska razdoblja između pojedinih ročišta i poduzetih radnji u postupku neprimjereno duga, te je prvostupanjska presuda donesena devet godina nakon podnošenja tužbe.
NN 97/2004 • 5.3. PONAŠANJE PODNOSITELJICE USTAVNE TUŽBE (TUŽITELJICE U SUDSKOM POSTUPKU)
NN 97/2004 • Ocjenjujući ponašanje podnositeljice ustavne tužbe, Ustavni sud utvrđuje da je u pravnom relevantnom razdoblju, podnositeljica, kao tužiteljica u sudskom postupku, djelomično utjecala na duljinu sudskog postupka. Unatoč činjenici da je podnositeljica više puta požurivala postupak, predlaganjem dodatnih vještačenja, djelomično je pridonijela dugotrajnosti predmetnog postupka.
NN 97/2004 • Imajući u vidu mjerila prema kojima se ocjenjuje složenost sudskog predmeta (opsežnost izvođenja potrebnih dokaza, broj mogućih svjedoka koji bi trebali biti saslušani u postupku, eventualna potreba za provedbom postupka vještačenja, vrijeme potrebno za kolanje spisa u predmetima koji zahtijevaju suradnju više tijela, provođenje sudskog postupka u više stupnjeva, odnosno vraćanje stvari na ponovno odlučivanje sudu nižeg stupnja te ostale radnje i postupci koji bi mogli dovesti do zaključka da se radi o složenoj sudskoj stvari zbog koje bi sudski postupak u cijelosti ili u pojedinom stupnju opravdano mogao trajati dulje vrijeme) i okolnosti konkretnog slučaja, Ustavni sud utvrđuje da se u konkretnom predmetu radi o relativno složenoj sudskoj stvari. Na takva utvrđenja upućuje potreba određivanja medicinskog vještačenja, te potreba provođenja kombiniranog vještačenja.
NN 97/2004 • Unatoč naprijed navedenim utvrđenjima, Ustavni sud ocjenjuje da je, trajanjem predmetnog sudskog postupka preko devet godina, u slučaju podnositeljice povrijeđeno ustavno pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud u razumnom roku odluči o njegovim pravima ili obvezama, koje je zajamčeno člankom 29. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske. Iako je u slučaju podnositeljice razvidna izvjesna aktivnost nadležnog suda, nepoduzimanjem procesnih radnji na koje je zakonom ovlašten, sud je pridonio dugotrajnosti navedenog postupka a time sporom i neučinkovitom ostvarivanju podnositeljičinih prava.
NN 97/2004 • 5.5. DRUGE OKOLNOSTI OD UTJECAJA NA DULJINU SUDSKOG POSTUPKA
NN 97/2004 • U povodu isticanja nadležnog žalbenog suda o opterećenosti brojem predmeta, Ustavni sud utvrđuje da se pozivanje na organizacijske ili kadrovske probleme suda ne bi moglo smatrati opravdanim razlogom za nerazumno dugo trajanje sudskog postupka.
NN 97/2004 • Napominje se da je Europski sud za ljudska prava u više svojih presuda izrijekom utvrdio da su države-ugovornice obvezne organizirati svoje pravne poretke na način koji omogućava sudovima da ispune zahtjeve propisane člankom 6. stavkom 1. Europske konvencije, opetovano ističući naročitu važnost tog zahtjeva za pravilno i uredno vođenje sudskih postupaka (v., primjerice, presude Europskog suda u predmetima Bucholoz protiv Njemačke od 6. svibnja 1981., Guincho protiv Portugala od 10. srpnja 1984., Union Alimentaria Sanders SA od 7. srpnja 1989., Brigandi protiv Italije od 19. veljače 1991. i dr.).
NN 97/2004 • Ustavni sud je utvrdio da je u razmatranom razdoblju postupak pred Općinskim sudom u Zagrebu trajao šest (6) godina i devet (9) dana, te je u tom razdoblju održano sedam ročišta za glavnu raspravu i donijeta prvostupanjska presuda.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 97/2004 • U odnosu na duljinu postupka pred Općinskim sudom u Zagrebu, Ustavni sud ocjenjuje da je taj sud bezrazložno uzrokovao odugovlačenje postupka u gore navedenom razdoblju neaktivnosti od preko jedne (1) godine i dva (2) mjeseca, dok je nakon toga rasprave zakazivao u redovnim razmacima.
NN 97/2004 • Međutim, nikako se ne može smatrati da bi ukupno trajanje sudskog postupka u parnici radi naknade štete u kojoj, prema ocjeni Ustavnog suda, nije bilo osobito složenih niti činjeničnih niti pravnih pitanja, udovoljilo zahtjevu suđenja u razumnom roku zajamčenom člankom 29. stavkom 1. Ustava. Stoga, Ustavni sud utvrđuje da je povrijeđeno ustavno pravo podnositeljice da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud u razumnom roku odluči o njenim pravima ili obvezama, koje je zajamčeno člankom 29. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske.
NN 97/2004 • 6. Općinski sud u Zagrebu izvijestio je Ustavni sud da je u konkretnom predmetu donio presudu 29. prosinca 2003. godine. Na dan donošenja presude Općinskog suda u Zagrebu postupak pred Ustavnim sudom još nije bio okončan.
NN 97/2004 • Prema stajalištu Ustavnog suda Republike Hrvatske izraženom u predmetu, broj: U-IIIA-905/2003, odluka od 5. svibnja 2004. godine (»Narodne novine«, broj 58 od 7. svibnja 2004. godine) u skladu je s načelom vladavine prava da u primjeni članka 63. Ustavnog zakona Ustavni sud ispituje eventualnu povredu ustavnog prava na donošenje sudske odluke u razumnom roku, nastalu u razmatranom pravno relevantnom razdoblju koje prema čvrstoj i ustaljenoj ustavnosudskoj praksi završava danom podnošenja ustavne tužbe, kao samostalnu povredu, neovisno o tome je li sudska odluka ipak donesena prije no što je okončan sam ustavnosudski postupak.
NN 97/2004 • 7. U konkretnom slučaju, odluka nadležnog suda nije donesena do podnošenja ustavne tužbe Ustavnom sudu, pa je pravno relevantno razdoblje, za koje je Ustavni sud utvrdio povredu ustavnog prava podnositeljice zajamčenog člankom 29. stavkom 1. Ustava, trajalo od 5. studenoga 1997. godine do dana podnošenja ustavne tužbe 14. studenoga 2003. godine.
NN 97/2004 • Za navedeno razdoblje, u kojem je povreda nastupila, podnositeljici pripada pravo na primjerenu naknadu u iznosu od 6.600,00 kuna. Pri utvrđivanju visine naknade, temeljem članka 63. stavka 3. Ustavnog zakona, Ustavni sud uzeo je u obzir sve okolnosti slučaja, imajući pritom u vidu i vrstu postupka o kojem se radi.
NN 97/2004 • Uvažavajući činjenicu da je sudska odluka u konkretnom predmetu donesena nakon prestanka trajanja pravno relevantnog razdoblja u kojem je Ustavni sud ispitivao i utvrdio povredu ustavnog prava podnositeljice zajamčenog člankom 29. stavkom 1. Ustava, ovlaštenje Ustavnog suda da nadležnom redovnom sudu naloži donošenje sudske odluke u određenom roku, utemeljeno na članku 63. stavku 2. Ustavnog zakona, u konkretnom slučaju nije potrebno primijeniti.
NN 97/2004 • 8. Sukladno članku 63. stavku 3. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u točkama II. i III. izreke ove odluke.
NN 97/2004 • 9. Odluka o objavi (točka IV. izreke) temelji se na odredbi članka 29. Ustavnog zakona.
NN 97/2004 • Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Jasna Omejec, predsjednik Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Mrkonjić, Emilija Rajić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, odlučujući o ustavnoj tužbi S. S. iz Z., na sjednici održanoj dana 30. lipnja 2004. godine, jednoglasno je donio
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 77/08, Broj 36/92,
Broj 67/01, Broj 133/07,
Broj 50/99, Broj 133/06
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE