PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2005-01-2-16 NN 2/2005

• – Međulaboratorijsko ispitivanje: organiziranje, provedba i ocjena ispitivanja identičnog uzorka u dva ili više laboratorija prema unaprijed određenim uvjetima, kako bi se provjerili izvedbeni uvjeti ispitivanja. Ovisno o svrsi, ispitivanje se može svrstati kao poredbeno ispitivanje ili ispitivanje osposobljenosti.


Stranica 2005-01-2-16 NN 2/2005

• – Mjerno odstupanje (engl. bias): razlika između očekivanog rezultata ispitivanja i prihvaćene referentne vrijednosti.


Stranica 2005-01-2-16 NN 2/2005

• – Najmanja zahtjevana granica učinkovitosti izvedbe metode (MRPL): najmanji udio analita u uzorku, koji se mora dokazati i potvrditi. Služi za usklađivanje izvođenja analitičkih metoda za one tvari koje ne smiju biti prisutne.


Stranica 2005-01-2-16 NN 2/2005

• – Obnovljivost (reproducibilnost): preciznost u uvjetima obnovljivosti.


Internet NN 2/2005
• – Obnovljivost unutar laboratorija (reproducibilnost): preciznost dobivena u istom laboratoriju pod propisanim (unaprijed određenim) uvjetima (npr. metoda, materijal koji se ispituje, analitičari, okoliš) u opravdanim vremenskim razmacima.

Internet stranice NN 2/2005
• – Obogaćeni uzorak je uzorak kojemu je dodana poznata količina analita koji treba dokazati.

Internet stranice NN 2/2005 • – Orijentacijska metoda (engl. screening): metoda koja se primjenjuje kako bi se dokazala prisutnost neke tvari ili vrste tvari na razini značajnosti. Ove metode odlikuje sposobnost brze obrade velikog broja uzoraka i koriste se za pregledavanje velikog broja uzoraka s ciljem otkrivanja mogućih pozitivnih rezultata.
Internet stranice NN 2/2005 • – Poduzorak za analizu: količina materijala uzetog od uzorka za ispitivanje koji se ispituje ili promatra.
Internet stranice NN 2/2005 • – Poredbeno ispitivanje: analiziranje istog uzorka istom metodom kako bi se provjerile izvedbene osobitosti metode uključujući ispitivanje slučajne mjerne pogreške i mjerno odstupanje laboratorija.
Internet stranice NN 2/2005 • – Potvrdna metoda: metoda kojom se dobiju potpuni ili dodatni podaci na temelju kojih je određenu tvar moguće jednoznačno identificirati i po potrebi kvantificirati, na razini značajnosti.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 2/2005 • – Potvrđeni referentni materijal (CRM): materijal kojemu je utvrđen određeni udio analita.
Informacije NN 2/2005 • – Preciznost: stupanj podudarnosti između rezultata nezavisnih ispitivanja dobivenih pod unaprijed određenim propisanim uvjetima. Preciznost se obično izražava kao nepreciznost i računa se kao standardna devijacija rezultata ispitivanja. Što je manja preciznost, veća je standardna devijacija.
Poslovne stranice NN 2/2005 • – Razina značajnosti: koncentracija tvari ili analita u uzorku koja je sukladna s važećim propisima.
Pregledi NN 2/2005 • – Referentni materijal: materijal čija su jedno ili više svojstava potvrđena vrednovanom metodom, tako da se može koristiti za baždarenje instrumenta ili potvrdu mjerne metode.
Besplatno NN 2/2005 • – Robusnost: podložnost analitičke metode na promjene uvjeta ispitivanja u odnosu na različitost vrste uzoraka, analita, uvjete pohrane, uvjeta okoliša i/ili uvjeta pripreme uzoraka pod kojima se metoda može primjenjivati onakva kakva jest ili uz utvrđene manje izmjene. Na sve uvjete ispitivanja koji bi u praksi mogli biti podložni promjenama, a mogu utjecati na rezultat analize (npr. stabilnost reagensa, sastav uzorka, pH, temperatura), treba ukazati.
Glasnik NN 2/2005 • – Slijepa proba s reagensom: podrazumijeva primjenu cjelokupnog analitičkog postupka bez ispitnog dijela uzorka ili uz jednaku količinu odgovarajućeg otapala umjesto uzorka.
Propis NN 2/2005 • – Slijepa proba s uzorkom: primjena cijelog analitičkog postupka na poduzorak za analizu koji je uzet iz uzorka u kojemu nema analita.
Propis NN 2/2005 • – Specifičnost: svojstvo metode da se razlikuje analit koji se mjeri od drugih tvari. Ova značajka ovisi prije svega o opisanoj tehnici mjerenja, ali može varirati ovisno o vrsti spoja ili matriksu.
Propis NN 2/2005 • – Sposobnost dokazivanja (CCb): najmanji udio tvari koji je moguće metodom dokazati, identificirati i/ili kvantificirati u uzorku, uz vjerojatnost ß pogreške. U slučaju tvari za koje nije utvrđena dopuštena količina, sposobnost dokazivanja je najniža koncentracija koja se može dokazati sa statističkom sigurnošću od 1 – b u kontaminiranom uzorku. U slučaju tvari za koje je utvrđena dopuštena količina, sposobnost dokazivanja je koncentracija koja se može dokazati, sa statističkom sigurnošću od 1 – ß, uz ustanovljenu dopuštenu koncentraciju.
Propis NN 2/2005 • – Standardni analit: analit poznatog i potvrđenog sadržaja i čistoće koji se u analizi koristi kao referentni.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 14/05, Broj 20/90, Broj 74/07, Broj 63/07, Broj 123/03, Broj 117/98


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled